32 - Květen 2017 – Přístup prezidenta k vládní krizi a (ne)odvolání Andreje Babiše

V polovině března vyzvala Poslanecká sněmovna ministra financí Andreje Babišek vysvětlení okolností nákupu korunových dluhopisů Agrofertu, což měl učinit do konce dubna.

Současně s tím vyzvala premiéra Bohuslava Sobotku, aby vyvodil patřičné důsledky, pokud tak Andrej Babiš neučiní. Babiš v reakci na tuto výzvu zaslal dopis předsedovi Poslanecké sněmovny Hamáčkovi, kde dle svých slov vše vysvětluje. Jan Hamáček s tímto závěrem však nesouhlasil a jako jeden z prvních politiků tak vyzval Babiše k podání demise a odchodu z vlády. Situaci dále přiostřily zveřejněné záznamy ze schůzek Babiše s redaktorem MF DNES, které se týkaly i kompromitujících článků na vysoce postavené sociální demokraty.

Následně 2. května uspořádal premiér Sobotka tiskovou konferenci, na které oznámil, že vláda jako celek podá demisi do poloviny května. Nejprve zvolil tento přístup, neboť dle svých slov nechtěl z Andreje Babiše dělat mučedníka. Předpokládal, že ten by se do takové role postavil, pokud by Sobotka navrhl jeho odvolání. Zároveň se spekuluje, že Sobotka tento záměr nejprve opustil po zjištění, že prezident Zeman takovému návrhu nehodlá vyhovět. Hrad nechal toto rozhodnutí bez komentáře s tím, že prezidentův postup bude oznámen v pravý čas. Andrej Babiš dále trval na tom, že nejasnosti týkající se jeho příjmů vysvětlil a dobrovolnou demisi odmítl.

Následovaly schůzky jednotlivých koaličních představitelů s prezidentem Zemanem. Andrej Babiš po ní odmítl, že by novou vládu mohl vést právě on. Ministr vnitra Milan Chovanec po schůzce vyloučil tzv. úřednickou vládu či předčasné volby jako řešení krize. Na další tiskové konferenci Sobotka oznámil, že nelpí na postu premiéra a je ochoten z vlády odejít, pokud zároveň odejde Andrej Babiš. Dále premiér oznámil, že další den představí plán na řešení krize. Uvedl také, že demisi chce prezidentovi podat v druhé polovině května. Kancelář prezidenta republiky přitom avizovala, že podání demise očekává již právě následující den, tedy 4. května.

Následně se objevily informace, že prezident Zeman hodlá přijmout pouze osobní demisi Bohuslava Sobotky jako premiéra, přičemž vláda by ve stejném složení s novým premiérem pokračovala dál (tento záměr Miloš Zeman následně prezentoval 9. května při návštěvě Libereckého kraje). Nejen, že v tomto případě by prezident aplikoval postup, který v případě demise Petra Nečase neumožnil (a neumožnil ani vznik nové vlády na základě totožné koalice), ale dle převažující shody odborníků i politiků by jednal protiústavně. Demisí předsedy vlády se totiž dle Ústavy i soustavné ústavní praxe rozumí demise celé vlády (k tomu více viz například Kysela, J.; Wintr, J.: Ústavní rozměr vládní krize z května 2017). Po schůzce místopředsedy vlády Pavla Bělobrádka s prezidentem Bělobrádek uvedl, že prezident Zeman přesto disponuje právním rozborem, podle kterého je možné odvolat pouze premiéra.

Odpoledne dorazil na Pražský hrad premiér Bohuslav Sobotka. Miloš Zeman před novináři oznámil, že přijímá demisi a pověřil celou vládu výkonem jejích pravomocí až do jmenování nové vlády. Tím však premiéra zjevně překvapil, jelikož ten se demisi chystat nepodal. V tom duchu také reagoval, když odvětil, že demisi ještě nepodává, protože neví, jak se k věci Hrad postaví. Ještě během Sobotkova proslovu Zeman opustil sál. Za tento postup sklidil prezident všeobecnou kritiku. Po následujícím uzavřeném setkání Sobotka oznámil, že demisi doručí k 20. květnu a mandát vlády by rád dokončil na koaličním půdorysu. Avšak bez Andreje Babiše.

Následující den 5. května Sobotka změnil postup a oznámil, že vláda demisi nepodá. Odůvodnil to tím, že demise nemá smysl, pokud Zeman hodlá odvolat pouze jeho a Andrej Babiš ve vládě nadále zůstane. Zároveň s tím podal prezidentovi návrh na odvolání Andreje Babiše k úterý 9. května.

V takové situaci se předpokládalo, že prezident bez zbytečného odkladu vyhoví návrhu předsedy vlády. Dle převažujícího názoru je čl. 74 Ústavy v povinnosti prezidenta tomuto návrhu vyhovět jednoznačný: „Prezident republiky odvolá člena vlády, jestliže to navrhne předseda vlády.“ Prezident však skrze svého mluvčího vzkázal, že se ve věci rozhodně po návratu ze své státní návštěvy Čínské lidové republiky v polovině května. Hrad také zpochybnil platnost návrhuz důvodu uvedení data, ke kterému má prezident konat.

V této situaci vydalo 27 senátorů „Prohlášení senátorů k současné ústavní situaci“, v němž kritizovali prezidenta za znevažování Ústavy během vládní krize. Prohlásili také, že jsou připraveni podat ústavní žalobu na prezidenta republiky podle čl. 65 odst. 2 Ústavy, pokud bude prezident nadále jednat v rozporu s Ústavou. 27 senátorů (jedna třetina) je podle § 137 odst. 1 zákona č. 107/1999 Sb., o jednacím řádu Senátu, právě potřebný počet pro předložení návrhu ústavní žaloby na prezidenta k projednání Senátu. Premiér Sobotka uvedl, že plánuje schůzku s ústavními právníky, pokud prezident odmítne respektovat Ústavu. Také sdělil, že post ministra financí by měl po Babišovi obsadit někdo z hnutí ANO, kdo nemá vazby na Agrofert.

V pondělí 8. května po schůzce s Andrejem Babišem prezident oznámil, že je podle něj návrh na odvolání ministra financí v rozporu s koaliční smlouvou vlády. Uvedl také, že k odvolání Babiše je nutné nejprve vypovědět koaliční smlouvu. Dále argumentoval tím, že resort ministerstva financí by byl bez ministra, což považuje za krajně nezodpovědné, jelikož Bohuslav Sobotka nepředložil návrh na nového. Premiér toto s odkazem na Ústavu odmítl, jelikož ta by se podle takového výkladu stala podřízenou vůči koaliční smlouvě. V úterý 9. května tehdejší předseda Senátu Milan Štěch oznámil, že pokud nebude Babiš do týdne odvolán, budou se senátoři vážně zabývat možností ústavní žaloby na prezidenta. Zeman mezitím odjel na plánovanou třídenní návštěvu Libereckého kraje.

Řada poslanců a senátorů vyzývala prezidenta, aby zrušil svoji plánovanou cestu do Číny, dokud se ústavní krize nevyřeší. 10. května pak Poslanecká sněmovna svým usnesením vyzvala Miloše Zemana, aby respektoval Ústavu. Ten den také Bohuslav Sobotka odletěl na plánovanou dvoudenní návštěvu Lucemburska, přičemž těsně před odletem se dozvěděl, že na dobu jeho nepřítomnosti svolal prezident předsedy koaličních stran na jednání do Liberce. Za ČSSD tak na schůzku musel vyslat Milana Chovance. Výsledkem jednání byla dvě řešení - předčasné volby (to předsedové stran odmítli), nebo vláda bez Sobotky i Babiše.

Na okraj je dobré zmínit, že za této situace první dáma Ivana Zemanová navštívila ve věznici Jiřího Kajínka, přičemž 23. května mu prezident (tedy za stále ještě probíhající ústavní krize) udělil milost podle čl. 62 písm. g) Ústavy. Tuto skutečnost oznámil již 11. května.

  1. května premiér Sobotka z Lucemburska oznámil, že na další týden svolal schůzku odborníků k přípravě podání kompetenční žaloby na prezidenta k Ústavnímu soudu. Ten samý den večer prezident Zeman odletěl na šestidenní státní návštěvu Čínské lidové republiky. A Andrej Babiš požádal premiéra o co nejrychlejší svolání koaliční schůze. "Máme zájem, aby tato krize skončila co nejdřív. Proto navrhneme na místo ministra financí někoho jiného," řekl tehdy Babiš. Další den ráno Bohuslav Sobotka vyloučil možnost, že by z vlády odešel spolu s Babišem. Ten jako svou nástupkyni na pozici ministra financí navrhl Alenu Schillerovou (tehdejší náměstkyni) a na pozici vicepremiéra ministra pro životní prostředí Richarda Brabce. Premiér Sobotka pak svolal koaliční radu na 18. května. Miloš Zeman z Číny oznámil, že by Alenu Schillerovou do funkce ministryně financí jmenoval. Současně dodal, že pokud by premiér Schillerovou jako ministryni nenavrhl, měla by být vypovězena koaliční smlouva, protože by tím Sobotka smlouvu porušil již podruhé.

V pondělí 15. května Sobotka odmítl Babišovy návrhy na post ministra financí. Akceptoval pouze Brabce za vicepremiéra. Odmítnutí odůvodnil vazbami na Agrofert. Andrej Babiš rozhodnutí zkritizoval a vyjádřil se, že pokud by ministerstvo financí měl řídit někdo z ČSSD, ukončí koaliční spolupráci. Sobotka požádal hnutí ANO, aby navrhlo jiného kandidáta. Miloš Zeman mezitím v Číně při setkání s Vladimirem Putinem prohlásil, že by se novináři měli likvidovat. Za své poznámky si oba prezidenti vysloužili kritiku světových médií.

Ve středu 17. května Andrej Babiš na jednání s premiérem navrhl na post ministra financí Ivana Pilného, poslance za ANO, předsedu sněmovního hospodářského výboru a bývalého šéfa české pobočky Microsoftu. S touto nominací Sobotka souhlasil. 18. května pak Babiš požádal prezidenta Zemana o schůzku, kde jej požádá o své odvolání a jmenování Ivana Pilného.

V pátek 19. května mluvčí prezidenta oznámil, že Zeman nemá námitky proti návrhu premiéra jmenovat Ivana Pilného ministrem. Uvedl také, že tak učiní v dalším týdnu poté, co odvolá Babiše. Prezident se ze státní návštěvy vrátil ve čtvrtek 18. května v noci. V pondělí 22. května tak končící ministr financí Andrej Babiš stihl ještě představit návrh státního rozpočtu na nadcházející rok 2018. V něm navrhl zvýšení důchodů i platů vojáků. V úterý 23. května se prezident sešel s Ivanem Pilným a jeho mluvčí oznámil, že následující den Zeman odvolá Andreje Babiše a jmenuje Pilného. Ve středu 24. května vládní krize, která trvala již od 2. května, skončila.

Při slavnostním ceremoniálu u příležitosti odvolání Andreje Babiše a jmenování nového ministra financí Pilného prezident Zeman pronesl: "V závěru bych chtěl vyjádřit velikou úctu a veliké poděkování odstupujícímu ministru financí Andreji Babišovi. Byl to člověk, který vykonal v čele ministerstva financí práci, kterou nedokázal nikdo předtím."

ZDROJE: https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/2108369-prezident-chce-odvolat-sobotku-a-zbytek-vlady-ponechat-neustavni-mini-pravnik ; https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/2109644-sobotka-si-demisi-nakonec-rozmyslel-na-hrad-poslal-navrh-s-odvolanim-babise ; https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/zeman-ve-stredu-odvola-babise-ministrem-financi-jmenuje-ivana-pilneho_1705231146_ako ; https://zpravy.aktualne.cz/domaci/politika/zeman-se-dnes-seznami-s-navrhem-na-odvolani-babise/r~fc54753a33b511e7a70b002590604f2e/ ; https://www.vlada.cz/cz/clenove-vlady/premier/v-mediich/rozhovor-predsedy-vlady-bohuslava-sobotky-pro-hospodarske-noviny-156053/ ; https://zpravy.aktualne.cz/vladni-krize-den-po-dni-pro-nekoho-nejvetsi-stret-v-novodobe/r~c05e0a7e415111e7a83b0025900fea04/ ; https://domaci.ihned.cz/c1-65720490-sobotkova-cesta-za-zrcadlo-odhalte-zakulisi-nejdramatictejsiho-tydne-ceskeho-premiera ; https://www.senat.cz/zpravodajstvi/zprava.php?id=2273 ; https://zpravy.aktualne.cz/domaci/zatim-nevydavat-babis-uz-neni-ministrem-prezident-jmenoval-m/r~08d1de24407c11e7886d002590604f2e/ ; https://zpravy.aktualne.cz/domaci/politika/sobotka-svolal-jednani-expertu-chce-mit-prichystany-spor-se/r~a7efb214364611e7a6500025900fea04/ ; https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/sobotka-zacne-pripravovat-zalobu-na-prezidenta-veri-ze-zeman-nakonec-babise_1705111340_ako

Kysela, J.; Wintr, J.: Ústavní rozměr vládní krize z května 2017, in: Právní rozhledy č. 13-14/2017, str. 457-463.