14 - Říjen 2014 – Kontroverze kolem udílení státních vyznamenání

Kritiku vyvolalo i další udílení státních vyznamenání prezidentem Zemanem. Vedle osobností, u kterých panovala shoda, že si ocenění zaslouží, se totiž mezi oceněnými objevili opět také Zemanovi příznivci a podporovatelé.

Jedná se o konstatování podložených faktů, nikoliv o hodnocení, zda si tyto osoby vyznamenání skutečně zasloužily, či nikoliv. Podle kritiků dostali tito lidé vyznamenání právě kvůli svým sympatiím s českým prezidentem. Kromě zahraničních představitelů, kteří Zemana před prezidentskou volbou podporovali nebo k němu měli dlouhodobě přátelské vztahy, jako Robert Fico a bývalý rakouský kancléř Franz Vranitzky, z domácích například Lucie Bílá, Filip Renč a Marie Vodičková.

Opět také nebyli pozváni dva rektoři vysokých škol, se kterými měl v minulosti Zeman spor – Mikuláš Bek a Libor Grubhoffer. Z důvodu vyjádření solidarity a nesouhlasu se slavnostního předávání státních vyznamenání nezúčastnila většina rektorů vysokých škol.

ZDROJE: https://domaci.ihned.cz/c1-64792000-kontroverzni-oceneni-milose-zemana-statni-vyznamenani-udeluje-uz-potreti ; https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/seznam-vyznamenanych-k-28-rijnu-2014-milos-zeman.A141028_172528_domaci_jav ; https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/prezident-milos-zeman-nepozval-rektory-vyznamenani.A141021_084110_domaci_skr ; https://www.irozhlas.cz/zpravy-z-domova/vyznamenani-jako-naramek-pratelstvi-zeman-na-hrade-ocenil-jiz-40-svych-kamaradu_1610290621_