Ústavní stížnost proti diskriminačnímu opatření vlády

Ani za pandemie a nouzového stavu není možné vládě tolerovat cokoliv!

Pokud vláda bezodkladně neuvolní zákaz maloobchodního prodeje, podá skupina senátorů návrh Ústavnímu soudu na zrušení tohoto opatření. Ústavní stížnost inicioval senátor
Lukáš Wagenknecht
(Česká pirátská strana) ze senátorského klubu SEN 21 a Piráti. Návrh míří na daty nepodložené omezování základních práv podnikatelů, kdy není vůbec zřejmé, jestli dopady plní cíle, které vláda jasně nedefinovala, a zároveň napadá zákaz pro diskriminaci skupiny podnikatelů.
Skupina senátorů napříč senátorskými kluby v návaznosti na aktuální rozhodování vlády navrhne zrušení části krizového opatření, kterým vláda zakazuje maloobchodní prodej a poskytování služeb v provozovnách.
K tomuto kroku senátory vedlo také nové opatření omezující počet osob na čtverečních metrech prodejní plochy, ovšem bez možnosti znovuotevření menších provozoven. Ty přitom mohou zcela bez problému regulovat počet osob na prodejně i dodržování odstupů před prodejnou, a zároveň vést k většímu rozptýlení nakupujících a nekoncentrovat je v hypermarketech. Otevření malých provozoven by zároveň znamenalo zamezení bezprecedentní likvidace menších prodejen a podnikatelů. Po zavedení omezení počtu osob začala vláda slibovat přehodnocení tohoto přístupu, avšak opět jen ve prospěch již otevřených podniků. Čímž se dále zvýší stávající nerovnost a diskriminace malých podnikatelů.
“Vláda do dnešního dne neposkytla veřejnosti, zejména odborné, relevantní data, která by jednoznačně potvrzovala nutnost zavedení jednotlivých regulačních omezení či jejich výjimek v oblasti maloobchodu a služeb. Zákazníky a současně tržby tímto opatřením pouze přesunula od drobných a středních podnikatelů do hypermarketů.” zdůvodňuje stížnost senátor Lukáš Wagenknecht.
Navrhovatelé v okamžiku odeslání tiskové zprávy již disponují podpisy více než 50 senátorů napříč senátorskými kluby. Je tak s přehledem splněna podmínka 10 podpisů, aby podání mohlo doputovat k Ústavnímu soudu.

Přidejte první komentář

Pro aktivaci účtu se , prosím, podívete se do svého emailu.