Boj proti věžákům na Lužinách pokračuje

Všimli jste si pražští, jak velkou část předvolební kampaně v Praze zabral boj proti nové výstavbě výškových budov? Napříč politickými stranami všichni slibovali, jak budou bojovat proti dalším mrakodrapům v Praze a tak. No a máme po volbách. V Praze 13 se chystá výstavba dalších tří až dvacetišesti patrových věžáků uprostřed stávajícího sídliště. Možná si dokážete představit, co by takové další zahuštění obydlení provedlo s životy místních. Už teď je pro ně skoro nemožné získat třeba místo v místní školce.

S ohledem na předvolební sliby lze legitimně očekávat, že místní politici zvednou proti výstavbě svůj hlas. Inu, není to tak jednoznačné. Protože Praha 13 je můj volební obvod, v němž jsem byl zvolen senátorem, začal jsem se o tu věc zajímat. Jako první "nezbytné minimum" jsem chtěl, aby místní zastupitelé řekli plánované výstavě své jasné ne. Formou usnesení zastupitelstva.

web_zastupitelstvo_1.jpegNa zastupitelstvo jsem došel a za tenhle záměr jsem se u zastupitelů přimlouval. Ale k mému překvapení místní zastupitelé rozhodli o tom, že vůbec tenhle bod nezařadí na program jednání zastupitelstva. Pro byli jen zelení, piráti, TOP 09 a přidali se i komunisté (zelená políčka na fotce). Vládní koalice složená z ODS, ČSSD a ANO byla jednomyslně proti (respektive buď hlasovali Zdržel se (žlutí), dva byli proti (červení) a někteří raději nehlasovali vůbec (bílí)). Všichni stejnou měrou přispěli k tomu, že zastupitelstvo se prostě nebude bavit o věci, která bytostně zajímá přes 5000 obyvatel sídliště. Možná jen vyjádří pár nezávazných slov v bodu "různé". Ignorují několik peticí (pod mojí petici proti výstavbě se za dva dny podepsalo 500 lidí) i prosby lidí, ať zástavbě zabrání (sešlo se u mě několik desítek mailů s prosbou a konkrétními argumenty, proč je tato výstavba špatná).

Ano, vím že ta diskuze i eventuální usnesení o nesouhlasu by bylo spíše jen demonstrativní. O výstavbě se bude rozhodovat v jiných řízeních. Ale proč před volbami všichni demonstrativně slibují, lepí hesla na billboardy a platí si reklamu se svými sliby? A po volbách diskuzi o stejné věci odmítnou? Po volbách jsou najednou sliby "zbytečné"?

Nelíbí se mi to. Tohle přesně přispívá k zažité představě toho, že lidé politiky zajímají jen před volbami. Po volbách jim jsou problémy lidí tak trošku ukradené. Zatímco před volbami slíbí cokoli, po volbách jsou mistry světa v hledání důvodů, proč ty sliby splnit nelze.

Chci věci dělat jinak. Beru si boj proti věžákům na Lužinách za svůj. Využiji všechny své možnosti politika a především znalosti právníka. Vytyčuji si svůj osobní cíl, že nové věžáky na Lužinách prostě stát nebudou. Mé šance nejsou velké, ale nezkusit to, by znamenalo rezignovat na cíle, se kterými jsem do politiky šel.

Petici proti této výstavbě můžete podepsat zde.


Přidejte první komentář

Pro aktivaci účtu se , prosím, podívete se do svého emailu.