41 - Březen 2018 – Zasahování do případu vydání údajného ruského hackera Nikulina

Prezident Zeman a jeho okolí se velmi aktivně angažovali v případu Jevgenije Nikulina - pravděpodobného ruského hackera, který v USA čelí řadě závažných obvinění a není ani vyloučeno, že by mohl hrát roli při vyšetřování ruského zásahu do amerických prezidentských voleb.

Nikulin byl na základě zatykače ze strany USA v České republice zadržen a držen od října 2016 ve vazbě. Záhy o jeho vydání požádala také Ruská federace, avšak případ, pro který jej stíhala, byl mnohem méně závažný a podle právního řádu České republiky již možná také promlčený. Nikulin se vydání do USA bránil všemi dostupnými prostředky. Možnost jeho vydání byla rozporována před soudy, avšak Ústavní soud s konečnou platností dne 28. března 2018 potvrdil možnost jeho vydání do USA a také do Ruska. Poté, co nejprve Ministerstvo vnitra a poté Městský soud v Praze zamítl také jeho žádost o azyl, tak bylo na rozhodnutí ministra spravedlnosti, zda a komu Jevgenije Nikulina vydá. Ministr Robert Pelikán se rozhodl vydat Nikulina do USA a ten byl v noci na pátek 30. března 2018 skutečně vydán.

Proti vydání Jevgenije Nikulina do USA se dlouhodobě stavěl prezident Miloš Zeman a jeho spolupracovníci. Prezident tak dvakrát, a jeho kancléř jednou, žádali ministra spravedlnosti, aby byl údajný hacker vydán do Ruské federace namísto do USA. Kancléř Mynář se také v lednu 2018 s advokátem Jevgenije Nikulina, Martinem Sadílkem, sešel. Není tedy pochyb o snahách Hradu ovlivnit proces vydání Jevgenije Nikulina a zasahovat do řízení i skrze pravděpodobnou koordinaci s Nikulinovým právním zástupcem.

Problematické je také jednání osob v okolí prezidenta republiky v návaznosti na vydání Nikulina do USA. Kancléř Vratislav Mynář se okamžitě vyjádřil, že je rozhodnutí nezákonné a zpochybnil celý proces. Uvedl: „Nechci spekulovat. Jestli je pravdou, že speciální letadlo pro odvoz pana Nikulina přistálo v sobotu a rozhodnutí Ústavního soudu přišlo v úterý, zavání to tím, že to všechno bylo připraveno a plánováno. Nechci nikoho nařknout, ale nevím, jestli potom opravdu můžeme mluvit o právu. Co k tomu pana ministra vedlo, to jsou otázky na pana ministra a na vládu.“ Dále také uvedl: „Na mě je těch náhod nějak moc. Přijede třetí nejvýznamnější politik Spojených států amerických, je tady letadlo na převoz vězňů, Ústavní soud rozhodne v úterý a rozhodnutí pana ministra a celá ta akce proběhne v nočních hodinách.“ Připomněl tak předchozí návštěvu Paula Ryana, někdejšího Mluvčího Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu, zpochybnil krok a motivy ministra spravedlnosti a svým prohlášením vyjádřil nedůvěru ke stavu právního státu v ČR.

Mluvčí prezidenta republiky také celou dobu aktivně přispíval svými vyjádřeními ke zpochybňování celé záležitosti. Již jen samotná aktivita a četnost prohlášení hradních představitelů svědčí o důležitosti a citlivosti celé záležitosti pro prezidenta a jeho okolí. Předseda Městského soudu v Praze Libor Vávra také potvrdil, že kancléř Mynář mu ohledně Nikulinova vydání telefonoval. „Pan Mynář mi volal až ve chvíli, kdy, pokud už pan Nikulin nebyl v Americe, tak byl někde nad oceánem – tedy v době, kdy už bylo dávno rozhodnuto. Jen se mě ptal, zda je pravda, že odcestoval,“ uvedl v reakci na dotaz, zda zaznamenal tlaky z Hradu na rozhodnutí v této věci.

Zeman nejprve přes svého mluvčího Jiřího Ovčáčka vzkázal, že extradici provázel „netradiční postup“. Následně si Kancelář prezidenta republiky nechala ve věci zpracovat odbornou právní analýzu profesorem Alešem Gerlochem s cílem dokázat, že jednání ministra bylo nezákonné. S jakým cílem a jak s ní plánovala naložit, to však není jasné.

K celé kauze se odstupem času v rozhovoru z ledna 2019 vyjádřil také sám Pelikán. Podle něj jeho rozhodování o vydání vůbec nebylo složité. „Protože bylo naprosto jasné, že Nikulin musí být vydán do USA. Věděl jsem, že to bude mít následky, že si podepisuji konec ve vládě. Že ministrem mne prezident už nikdy nejmenuje. Ale to mi až tak nevadilo, protože dozrávalo mé rozhodnutí odejít z politiky kvůli situaci ve straně,“ uvedl. Na dotaz, jak jej prezident Zeman přesvědčoval k vydání Nikulina do Ruska, odvětil „Tak po carsku. Argumentoval tím, že se potkal s Putinem a žádal ho, aby zajistil propuštění nějakého člověka na Ukrajině. A Putin že chce zase za to Nikulina. A že už Putin zajistil, že se vězeň na Ukrajině propustí a teď by to chtělo toho Nikulina… No jako kdyby se s těmi lidmi obchodovalo jako s nějakým zbožím.“ Vyjádřil se také ke schůzkám s kancléřem Mynářem, ten na schůzku s ním přinesl také údajný dopis Nikulinovy matky. Jeho věrohodnost ale Pelikán zpochybnil. Uvedl také, že s vydáním Nikulina do USA spěchal také proto, že se obával o výsledek. Nechtěl také, aby v momentu odjezdu Nikulina ze země o tom kdokoliv věděl. K tomu dodal „Bál jsem se, že by se druhé straně mohlo podařit celou věc na poslední chvíli zmařit.“ Na závěr dodal: „Kdybych měl nějaké dobré důvody pro obě řešení a rozhodoval se mezi nimi, tak mne možná mohli ovlivnit. Ale když máte dobré důvody jen pro jedno řešení, tak to se nedá nic dělat.“

O tom, že by Pelikán měl z vlády určitě odejít a v nové Babišově vládě již nepokračovat, mluvil Miloš Zeman následně veřejně.

ZDROJE: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/vratislav-mynar-bezpecnostni-proverka-narodni-bezpecnostni-urad-libor-vavra_1901251552_ako ; https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/hrad-vydani-extradice-nikulin-usa-prezident-zeman-rudolf-jindrak.A180404_155344_domaci_jkk ; https://nazory.aktualne.cz/rozhovory/robert-pelikan-rozhovor-vydani-nikulina-do-usa/r~f15601c620a811e99d3cac1f6b220ee8/ ; https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/nikulin-prazsky-hrad-milos-zeman-vydani-usa-rusko-ministr-pelikan-kasacni_1805250835_kno ; https://www.lidovky.cz/domov/favorit-na-ustavni-soud-gerloch-psal-posudky-ve-prospech-zemana-ale-ted-jde-proti-nemu.A190212_110135_ln_domov_jho ; http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/2436175-nikulin-u-soudu-v-usa-rekl-ze-se-citi-byt-nevinen; https://zpravy.idnes.cz/jevgenij-nikulin-prehled-kauzy-hlavni-udalosti-hacker-rusko-usa-ceska-republika-gf8-/domaci.aspx?c=A180330_152702_zahranicni_amu ; https://zpravy.aktualne.cz/domaci/pelikan-zadost-usa-o-vydani-nikulina-byla-duvodnejsi-prodluz/r~20b2777a342c11e883510cc47ab5f122/ ; http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/2435512-cesko-vydalo-udajneho-ruskeho-hackera-nikulina-do-usa ; https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/jevgenij-nikulin-hacker-rusko-usa-soud-azyl_1803161323_haf ; https://www.respekt.cz/politika/respekt-hacker-nikulin-byl-jiz-vydan-do-usa ; http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/2435512-cesko-vydalo-udajneho-ruskeho-hackera-nikulina-do-usa ; https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/mynar-tajna-schuzka-s-advokatem-hackera-nikulina_1803301430_miz ; http://zpravy.e15.cz/domaci/politika/nahod-u-vydani-nikulina-je-moc-rika-mynar-pelikan-pry-zaradil-pravni-system-na-uroven-bangladese-1345136 ; https://www.lidovky.cz/domov/koncit-by-meli-az-pravomocne-odsouzeni-clenove-vlady-mini-zeman.A180424_211933_ln_domov_ele