Nazrál čas na legalizaci konopí?

V sobotu 7. 5. 2016 jsem se zúčastnil politické besedy na Milion Marihuana March na téma legalizace konopí. Na tuhle problematiku jsem si vytvářel názor velmi dlouho a pozvolna ho měnil. Až jsem se ustálil v pozici, kdy si myslím, že pěstování konopí pro osobní potřebu by nemělo být trestným činem, ani jiným protiprávním jednáním.

Přestože osobně zůstávám velkým odpůrcem všech omamných látek a závislostí na nich, včetně nikotinu, alkoholu nebo i kofeinu, myslím si, že trestní právo má postihovat jednání, na kterém je celospolečenská shoda, že je odsouzeníhodné a nežádoucí. Nemyslím si však, že postoj veřejnosti k lidem, co si v truhlíku za oknem pěstují pět rostlinek, by byl právě takový. A trestní právo by na to mělo reagovat. Což ostatně dokládají i názory OSN ze shromáždění o globální protidrogové politice.

Proto chci přispět k vytvoření takového legislativního návrhu, který by novelizoval trestní zákoník ve smyslu specifikování limitů přechovávaného konopí pro vlastní potřebu stejně jako jeho pěstování ke stejnému účelu. Také je potřeba změnit zákon o přestupcích, kde je nutná úprava přestupků souvisejících s konopím a postihy za ně. 

Uvědomuji si ale, že takto kontroverzní návrh, který významně změní protidrogovou strategii uplatňovanou v ČR, nemá šanci na úspěch jen jako senátní návrh zákona malé skupiny liberálních senátorů. Proto se budu snažit o to, aby návrh, který mám v plánu připravit, přijala vláda do své agendy a předložila ho jako svůj vlastní.


Přidejte první komentář

Pro aktivaci účtu se , prosím, podívete se do svého emailu.