Jsem v polovině mandátu. Co jsem v Senátu stihl?

Jsem v půlce svého senátorského mandátu. Poměrně často zde píšu o své práci ve volebním obvodě Praha 5 a 13. A je pravdou, že práce pro můj volební obvod mi zabere možná 70% mého času. Ale k tomu výročí půlky mandátu bych rád zrekapituloval, co je za mnou za práci přímo v Senátu (tedy zbylých 30% mé činnosti). Při jeho legislativní práci. Popravdě jako nezařazený senátor (nejsem členem žádného senátního klubu) mám o trochu menší možnosti ovlivňovat legislativu. A také bych si nerad přivlastňoval práci jiných. Přesto zkusím následující výčet.

Své první vystoupení na plénu Senátu jsem zahájil tak, že jsem jako jediný z diskutujících přesvědčoval kolegy, abychom kolegu senátora vydali k trestnímu stíhání. To bylo dobré „zahájení“.

Pak jsem připravil svůj první návrh zákona. Zákaz předvolební reklamy na billboardech. Protlačil jsem ho do druhého čtení, ale tam mi ho kolegové o pár hlasů zamítli.

Při projednávání zákonů jsem byl asi nejvíce aktivní (na plénu i v zákulisí) při projednávání zákonů týkajících se justice, trestního a přestupkového práva. Časem mi byla přisouzena i problematika držení zbraní a cizinců.

Jako zpravodaj jsem přesvědčil kolegy o nutnosti zamítnout novelu zákona o pobytu cizinců jako protiústavní. A zamítnutí hájil ve Sněmovně. Kde si mě „namazali na chleba“, jak je teď oblíbené říkat. Nevzdal jsem se, připravil proti zákonu ústavní žalobu a získal podpisy 17 svých kolegů.

Hodně jsem intervenoval v prospěch zákona o zákazu kožešinových farem. A myslím, že si můžu přisoudit kousek podílu na tom, že zákon přijat byl.

Za co jsem neoblíben a co bude nesporně zdrojem komentářů pod tímto statusem je, že jsem jako zpravodaj přispěl k tomu, že byl zamítnut návrh novely ústavního zákona o bezpečnosti ČR. Proč jsem tak činil, jsem tu uvedl mockrát. Kdybych však tento svůj počin nezmínil v tomto výčtu, byl bych jistě obviněn ze zbabělosti.

Myslím, že mou výraznou aktivitou bylo odmítnutí mezinárodní smlouvy se Saudskou Arábií a vznik diskuze o roli SA v Evropě. K tomu jsem následně nechal zpracovat velmi podrobnou zprávu, která popisuje stopy činnosti Saudské Arábie v Evropě.

Často jsem hájil na půdě Senátu protikorupční zákony. Zejména pak zákon o registru smluv. A nebál se veřejně na plénu zastávat se Rekonstrukce státu, kterážto je jinak v Senátu velmi neoblíbená. A vůbec se neustále snažím kolegům zprostředkovávat pohled občanského aktivisty, kterým jsem byl. Neb nikdo jiný v Senátu tuhle zkušenost nemá.

Mimo projednávání zákonů jsem na půdě Senátu jako zpravodaj hájil usnesení o okupaci Krymu Ruskem. Předložil a prosadil usnesení odsuzující chování turecké armády vůči kurdským obyvatelům.

A mimo senátní lavice jsem třeba po reportu Tomia Okamury z utečeneckého tábora zajel obratem do jiného tábora a poskytl veřejnosti vlastní report o tom, co se tam děje. A také jsem třeba poskytl osobní záštitu předloňskému Prague Pridu.

Byla to první půlka mého mandátu, kdy jsem se i dost učil, seznamoval s chodem Senátu, sbíral zkušenosti i odvahu. Myslím, že v té druhé toho v plénu, výboru i zákulisí Senátu odpracuju ještě víc.


Přidejte první komentář

Pro aktivaci účtu se , prosím, podívete se do svého emailu.