Dobrovolná branná povinost

Zítra na jednání Senátu bude i novela zákona o branné povinnosti, která mimo jiné zavádí institut dobrovolné branné povinnosti. Ten dá lidem možnost dobrovolně se k výkonu branné povinnosti přihlásit a absolvovat 12ti týdenní vojenský výcvik. A pak být armádě k dispozici zejména při nasazení v záchranných akcích.

Už kdysi dávno, když se diskutovalo o znovu zavedení povinné vojenské služby, jsem říkal, že správným řešením pro naši dobu je dobrovolná branná povinnost. Která lidem, kterým není lhostejná jejich vlast (a je mi jedno jak pateticky to zní), dá možnost přispět k jejímu bezpečí i vlastní silou. Teď je to tu.

O tom jestli tenhle nápad bude úspěšný nebo ne rozhodne armáda sama. Jak se ji podaří tuhle věc propagovat a zejména jak postaví náplň těch úvodních vojenských cvičení. Upřímně řečeno, když se mladý člověk, který by o takovém dobrovolně podrobení se branné povinnosti uvažoval, poradí se svým otcem, který ještě zažil "starou vojnu", pravděpodobně mu nejeden táta řekne, že se asi zbláznil.

Je na armádě, aby tenhle starý obraz změnila. A pokud jsem měl možnost dnes na jednání výboru vyslechnout její plány, dokáže to.

Věřím, že tenhle institut bude prospěšný nejenom armádě, ale i lidem, kteří se branné povinnosti dobrovolně podrobí. Věřím, že se na cvičení něco prospěšného naučí, trochu si třeba sami sebe otestují a hlavně, že to mladým lidem přinese větší pocit sounáležitosti se svojí zemí. Větší pocit odpovědnosti za její bezpečí.

Já sice kdysi "vojnu" absolvoval. A fakt nevím, jestli armáda bude chtít takového "kmeta" jako já. A vlastně jestli vůbec jsem schopen projít zdravotními testy.  Ale určitě budu mezi prvními, kdo se k účasti na dobrovolném vojenském cvičení přihlásí.


Přidejte první komentář

Pro aktivaci účtu se , prosím, podívete se do svého emailu.