18 - Duben 2015 – Velvyslanec USA Andrew Schapiro si podle prezidenta zavřel dveře na Pražský hrad za kritiku jeho cesty do Moskvy

Velvyslanec USA Andrew Schapiro kritizoval Miloše Zemana za to, že se chystal odletět do Moskvy na oslavy 70. výročí konce Druhé světové války. Na konci března upozornil, že Zeman by mohl být v Moskvě jediným vůdčím představitelem státu Evropské unie, což označil za "poněkud prekérní".

Zároveň ale podotkl, že není jeho úlohou říkat českému prezidentovi, co má nebo nemá dělat.

Oslavy v Moskvě bojkotovala řada západních politiků kvůli ruské anexi ukrajinského Krymu a podpoře, kterou Moskva poskytuje proruským separatistům v konfliktu na východě Ukrajiny. Zemana za rozhodnutí účastnit se kritizovala mimo jiné také vládní KDU-ČSL a hovořilo se i o možnosti, že by vláda neschválila výdaje na cestu.

V reakci na kritiku ze strany velvyslance Zeman prohlásil "nedovedu si představit, že by český velvyslanec ve Washingtonu radil americkému prezidentovi, kam má cestovat. A nenechám si mluvit do plánů svých zahraničních cest žádným velvyslancem." Uvedl také, že si tímto Andrew Schapiro zavřel dveře na Pražský hrad.

Schapiro k tomu uvedl „očekával bych, že jakožto někdo, kdo tvrdí, že si váží přímočarého jednání, prezident ocení mou upřímnost." Někteří politologové Zemanův přístup v této věci kritizovali. Objevil se také názor, že Schapiro v tomto případě tlumočil názor USA na zamýšlenou zahraniční cestu českého prezidenta.

ZDROJE: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/americky-velvyslanec-kritizoval-zemanovu-cestu-do-moskvy-nesmi-na-hrad-rika-prezident_201504051719_lkrejcarova ; https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/vlada-nejspis-schvali-cestu-prezidenta-do-moskvy-na-oslavy-konce-valky_201504041411_mhromadka ; https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/zemanuv-vyrok-rozdeluje-politology.A150405_192228_domaci_kha