Hnutí SENÁTOR 21 představilo své kandidáty do senátních voleb

Ve středu 11. srpna 2020 představilo hnutí SENÁTOR 21 na tiskové konferenci v Senátu Parlamentu ČR své kandidáty do senátních voleb. Celkem jich postaví devět. Tři jsou kandidáty hnutí SENÁTOR 21, šest je koaličních. Celkem osm z těchto kandidátů pak v případě úspěchu zamíří do senátorského klubu pod vedením SENÁTOR 21. Ten má v současnosti šest členů.

Tiskové konference se zúčastnili obhajující senátoři – předseda hnutí SENÁTOR 21 a jeho senátorského klubu, advokát, někdejší policejní vyšetřovatel a předseda správní rady Transparency International Václav Láska (obvod č. 21 – Praha 5) a odborník na daňovou problematiku Tomáš Goláň (obvod č. 78 – Zlín). Dále pak kandidát SENÁTOR 21, sedlák a lesník Daniel Pitek (obvod č. 06 – Louny). Z koaličních kandidátů byli přítomni bývalá ombudsmanka a mluvčí Charty 77 Anna Šabatová (obvod č. 60 – Brno-město); známý advokát, filantrop a zastupitel Jan Holásek (obvod č. 45 – Hradec Králové); dramaturgyně a někdejší moderátorka Českého rozhlasu Jiřina Rosáková (obvod č. 18 – Příbram); a dlouholetá starostka Kladrub na Tachovsku a právnička Svatava Štěrbová (obvod č. 03 – Cheb).

 

Václav Láska hovořil o tom, že volby vnímá jako vysvědčení své šestileté práce – nechce pouze slibovat, ale spíše navázat na to, co již vykonal. Ve stejném duchu hovořil také Tomáš Goláň. Jako svůj úspěch připomněl schválení komplexní změny daňového řádu ve smyslu větší přívětivosti k daňovým subjektům, na jehož podobě a vyjednání měl v Senátu a Poslanecké sněmovně zásadní podíl. Oba pak stojí za ústavní žalobou na prezidenta Miloše Zemana pro hrubé porušení Ústavy z minulého roku. Daniel Pitek připomněl, že v místnosti je opravdu nesnesitelné horko, na což navázal svým hlavním tématem – ochranou klimatu a bojem proti suchu. Anna Šabatová naváže na své četné zkušenosti, k nimž jako svoji prioritu připojí také témata související s ochranou klimatu a životního prostředí. Jan Holásek, kterého podporuje do voleb celkem sedm politických subjektů, se chce zaměřit na problematiku dostupného bydlení, která trápí čím dál více občanů. Jiřina Rosáková hodlá navázat na své zkušenosti a zúročit je v ochraně nezávislosti veřejnoprávních médií. Jako příklad uvedla změnu procesu voleb do mediálních rad. Svatava Štěrbová naváže na své četné zkušenosti na lokální úrovni a chce se zaměřit na zpřehlednění právního řádu, podporu obcí a rovněž boj se suchem.

 

Ze strany zástupců médií v průběhu konference zazněly dotazy na připravovanou legislativu Ministerstva vnitra, která pro podzimní senátní a krajské volby ošetří možnost výkonu volebního práva osob v karanténě. Další dotaz směřoval na plánovanou cestu předsedy Senátu Miloše Vystrčila spolu s delegací na Tchaj-Wan. V případě volebního práva se všichni kandidáti shodli, že vítají možnost umožnit osobám v karanténě volit. Avšak současně se shodli také na kritice, že vláda o problému dlouhodobě věděla a snaží se jej opět řešit až na poslední chvíli a to jen pod nátlakem opozice a občanské společnosti. Zazněla také připomínka protiústavního odložení doplňovacích voleb na Teplicku. Stejně tak zazněla kritika vlády za její odmítání koncepčního řešení ve formě korespondenční volby, kterou opozice dlouhodobě prosazuje. V současnosti tak především osoby žijící či pobývající v zahraničí mají extrémně ztíženou možnost volit. Shodou okolností mezi touto skupinou se vládní koalice těší velmi nízké podpoře. Ze strany Václava Lásky pak zazněla výtka týkající se promarněného potenciálu velmi nákladného projektu datových schránek, který ani zdaleka nevyužívá svého potenciálu. Cestu na Tchaj-Wan rovněž všichni jednomyslně podpořili, Tomáš Goláň je dokonce členem senátní a podnikatelské delegace.

 

Dalšími koaličními kandidáty, kteří se z tiskové konference omluvili, jsou obhajující senátor, předseda senátního Výboru pro evropské záležitosti a bývalý rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl (obvod č. 27 – Praha 1) a dlouholetý ředitel základní školy v České Lípě Libor Šmejda (obvod č. 36 – Česká Lípa). V případě úspěchu pouze Václav Hampl zamíří primárně do senátorského klubu KDU-ČSL, ostatní do klubu SENÁTOR 21.

 

Více informací o kandidátech a jejich přehled: https://www.senator21.cz/kandidati/

 

Videozáznam tiskové konference: https://www.facebook.com/watch/live/?v=775183946551413&ref=watch_permalink


Přidejte první komentář

Pro aktivaci účtu se , prosím, podívete se do svého emailu.