Informace pro Čechy bojující po boku ukrajinské armády

Informace k občanům ČR bojujícím na Ukrajině po boku ukrajinské armády

Když Rusko napadlo vojensky Ukrajinu, rozhodli se někteří občané ČR odjet na Ukrajinu osobně ji pomoci bránit. A udělali to přesto, že služba v řadách ukrajinské armády je formálně v ČR trestným činem. Slíbil jsem tehdy, že napnu všechny své síly politika i právníka, aby nebyl nikdo za pomoc Ukrajině v boji proti ruskému agresorovi trestán.

Navrhl jsem obratem zákon, který by tu situaci řešil. O tři hlasy však Senátem v druhém čtení nebyl schválen.

Následně jsem jako advokát pro bono (zdarma) převzal zastoupení několika českých občanů, kteří se z Ukrajiny vrátili a byli prověřováni Policií ČR pro podezření z trestného činu dle paragrafu 321 trestního zákoníku, Služba v cizích ozbrojených silách. (Takový jsem dal veřejný slib a splnil jsem ho). Proveřování těchto lidí již bylo policií odloženo a trestní postih jim nehrozí. Avšak prověřování desítek dalších občanů běží a já chci pomoci všem.

Proto jsem na senátním výboru pro zahraničí, obranu a bezpečnost navrhl politické usnesení, které máte níže. Konstatuje se v něm, že ti, kteří bojovali na Ukrajině na straně ukrajinské armády proti ruskému agresorovi, bojovali za české zájmy a dobře činili.

Dávám všem toto usnesní k dispozici a navrhuji těm, kteří jsou Policií ČR prověřováni za to, že pomáhali bránit Ukrajinu, aby toto usnesení policistům předali. Jak s ním orgány činné v trestním řízení naloží, je jejich věc. Do toho jim nemůžu mluvit. Ale připomínám, že jednání, které formálně nese znaky trestného činu, ale není škodlivé pro společnost, není trestným činem. A nevím, jak by pro společnost mělo být škodlivé jednání, které opakovaně ústavní činitelé (a náš výbor) označili za jednání v zájmu České republiky.


1 komentář

Pro aktivaci účtu se , prosím, podívete se do svého emailu.
  • published this page in Novinky 2022-11-03 10:29:10 +0100