Kožešinové farmy

V pátek v Senátu budeme projednávat zákaz kožešinových farem. Očekávám poměrně velkou diskuzi. Protože v téhle věci mám dlouhodobě stabilní postoj, sdělím ho dopředu.

Mám za to, že doba, kdy musel člověk chovat divoká zvířata a zabíjet je pro kožešinu, už je pryč. Nikde nevidím kožešinu z divokých zvířat jako nenahraditelný nebo natolik důležitý materiál, aby odůvodňoval chov a zabíjení jinak divoce žijících zvířat.

Cítím, že zákaz chovu kožešinových zvířat je odrazem toho, že naše společnost je ve vztahu k přírodě o kousek dál. Že má úctu k živým tvorům. Že jim dá přednost před osobními nahraditelnými požitky.

Chápu komplikace spojené s tím, že někdo bude muset ukončit své dosud legální podnikání. Ale to se ve vývoji společnosti děje. A to, že dříve nebo později k takovémuto zákazu dojde, že si to nemalé část veřejnosti přeje, bylo zjevné už
dlouhodobě. Žádný nečekaný zákaz spadlý z nebes.

Společnost se vyvíjí. A to směrem k úctě k přírodě a k živým tvorům. Už nechce testovat kosmetiku na zvířatech. Chce, aby i domestikovaní živočichové žili ve slušných podmínkách. Dělí se s divoce žijícími zvířaty o svůj životní prostor.

Zákaz chování zvířat na kožešinu je vcelku logickým a očekávaným dalším krokem. Já tenhle zákaz v Senátu jednoznačně podpořím.


2 komentáře

Pro aktivaci účtu se , prosím, podívete se do svého emailu.
 • commented 2017-07-31 12:22:51 +0200
  S tím nemůžu souhlasit.
  1) Kožešina je nenahraditelná stejně jako kůže. Umělá kožešina je něco jako košile z polyesteru (plastu) místo bavlny – je to zcela jiný produkt bez vlastností přírodnho produktu.
  2) Že je to zbytný statek bez kterého se lidé obejdou? Ano, stejně jako valná většina produktů, které lidé používají nebo konzumují…
  3) Podle stejné logiky bychom mohli zakazovat kuře v KFC a konzumaci kteréhokoli jiného živočišného produktu.
  (bez masa se dá žít stejně jako bez kožešiny)
  4) Farmy by měli být pod veterinárním dohledem a zvířata by měla žít v důstojných podmínkách, ale myslím že na kožešinových farmách nežijí v o nic horších podmínkách, než žijí např. slepice a další hospodářská zvířata a kterých je mnohatisícinásobek, než těch pár zvířat na kožešinu (která mimo jiné už není moc v módě).
  5) Kdo bdue kožešinu chtít, stejně si ji opatří z dalších zemí, kde mimo jiné podmínky pro chov můžou být daleko hoší (pokud to jsou zemé rozvojové).
 • published this page in Novinky 2017-07-19 13:12:28 +0200