20 - Květen 2015 - Zeman odmítl podepsat jmenování tří navržených profesorů

Zeman odmítl podepsat jmenování tří navržených profesorů z Univerzity Karlovy a Vysoké školy ekonomické - Jiřího Fajta, Ivana Ošťádala a Jana Eichlera.

Rozhodnutí odůvodnil u Ošťádala jeho kontakty s komunistickou StB, v případě Fajta informací o tom, že Národní galerie chtěla od Komerční banky, aby část sponzorského daru sloužila jako příspěvek k Fajtovu platu, a u Eichlera tím, že před rokem 1989 působil v propagandistických útvarech československé armády.

Dle dotčených docentů, ale též rektora Univerzity Karlovy a rektorky Vysoké školy ekonomické splnili docenti náročné požadavky a prošli jmenovacím řízením v souladu s požadavky zákona o vysokých školách. Rektor Tomáš Zima k tomu dále uvedl „jestliže se rozhoduje o profesorech podle článků Mladé fronty Dnes o dokumentu, který nikdy nebyl naplněn, o svazcích StB, které byly někdy na někoho vedeny účelově, tak to ve mně vzbuzuje velké pochybnosti“ a označil prezidentův postoj za nepřijatelný zásah do akademických svobod. Zemana kritizoval za tento přístup také premiér Bohuslav Sobotka.

Prezident Zeman svůj postoj nezměnil ani po květnové schůzce s ministrem školství a rektory dotčených vysokých škol. 20. listopadu 2015 následně Univerzita Karlova a Vysoká škola ekonomická společně se třemi kandidáty na profesory podaly žalobu na prezidenta. Akademici argumentovali tím, že zákon o VŠ prezidentovi odmítání podpisu neumožňuje.

Miloš Zeman se v prosinci odmítl účastnit předávání jmenovacích dekretů novým profesorům a opět se dohodl s ministryní školství, že dekrety bude místo něj při slavnostním ceremoniálu předávat ona.

ZDROJE: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/jmenovani-profesoru-valachova.A151211_132234_domaci_hro ; https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/prezident-zeman-odmitl-jmenovat-tri-navrzene-vysokoskolske-profesory-_201505052129_dpihova ; https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/milos-zeman-ostadal-fajt-univerzita-karlova_1901141248_pj ; https://zpravy.aktualne.cz/domaci/prezident-zeman-jmenoval-profesory-vojenske-skoly-oddelene/r~9f43f0440f8811e5ba38002590604f2e/