44 - Květen 2018 – Usnesení senátního zahraničního výboru k prezidentovu vyzrazení utajovaných skutečností ze zpráv zpravodajských služeb v kauze novičok

Senátní výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost vydal odsuzující usnesení také k případu prezidentova vyzrazení utajovaných informací ze zpráv BIS a Vojenského zpravodajství v kauze novičok.

Senátoři mají ze zákona přístup k utajovaným informacím a tedy mohli celou záležitost informovaně posoudit.

Výbor ve svém usnesení vzal na vědomí informace předložené Ministerstvem obrany, Bezpečnostní informační službou a Vojenským zpravodajstvím o výskytu látky novičok v České republice. V návaznosti na získání těchto informací konstatoval, že se zprávy českých zpravodajských služeb shodují v tom, že v České republice nebyla vyráběna, ani skladována látka typu novičok. Dále konstatovali, že prezident republiky sdělil veřejnosti nepravdivé informace o jedu novičok v České republice a že zveřejněním dalších zpravodajských informací v klasifikovaném režimu ohrozil bezpečnostní zájmy státu.

Ministerstvo obrany již dříve uvedlo, že látky typu nervového jedu Novičok se v Česku syntetizují pro účely protichemické obrany, ale pouze v mikroskopickém množství. Podle ministerstva zahraničí se navíc v ČR netestovala látka, kterou byl otráven Skripal. To, že se v ČR látka novičok nevyráběla a ani neskladovala, ve svém usnesení potvrdil také zahraniční výbor Poslanecké sněmovny.

ZDROJE: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/milos-zeman-novicok-ceska-republika-bezpecnost-senatni-vybor_1805161237_dp ; https://zpravy.aktualne.cz/domaci/zeman-nemluvil-pravdu-o-novicoku-ohrozil-bezpecnostni-zajmy/r~76af8c4a58f711e8b8310cc47ab5f122/ ; https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/2480788-senat-zeman-rikal-nepravdu-o-novicoku-a-ohrozil-bezpecnost-republiky ; https://www.lidovky.cz/domov/vyjadreni-nebezpecne-pro-nasi-zemi-senatori-se-chteji-zabyvat-vyroky-zemana-o-novicoku.A180504_161451_ln_domov_mber ; https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/novicok-snemovna-zahranicni-vybor-slechtova.A180510_114346_domaci_kop