45 - Květen 2018 – Prezident odmítl povýšit ředitele Bezpečnostní informační služby Michala Koudelku

Prezident na Pražském hradě jmenoval a povyšoval generály. I přesto, že jej navrhla vláda, odmítl generálem jmenovat ředitele Bezpečnostní a informační služby Michala Koudelku.

Ten pracoval pro tajnou službu od roku 1992 a před nástupem do čela BIS byl deset let ředitelem odboru kontrašpionáže, kde se zaměřoval na aktivity agentů cizích mocností, převážně Ruska.

Server Aktuálně.cz k tomu s odkazem na své zdroje uvedl, že Koudelka nebyl jmenován mimo jiné kvůli zprávě BIS k jedu novičok, který byl využit při otravě ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala ve Spojeném Království. Ve zprávě tajná služba zjistila a uvedla, že se látka v Česku nevyrábí, ačkoli Rusko i Zeman tvrdili opak. Důvodem nejmenování Koudelky bylo podle serveru také vyhoštění tří ruských agentů, kteří se v Česku skrývali před vyhoštěním pod diplomatickým krytím, a Zemanova nespokojenost s prací BIS. Dalším důvodem byla podle zdrojů serveru z Hradu a Úřadu vlády role BIS při následném vyhoštění tří ruských agentů, kteří se v Česku skrývali pod diplomatickým krytím.

Povýšit odmítl rovněž zástupce velitele pozemních sil Petra Procházku. Podle tehdejší ministryně obrany Karly Šlechtové (za ANO) si o něm chtěl zjistit bližší informace.

ZDROJE: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/prezident-zeman-jmenovani-general-koudelka-prochazka.A180508_143232_domaci_jkk ; https://archiv.ihned.cz/c1-66131800-zeman-jmenoval-nove-generaly-dva-muze-povysit-odmitl-je-mezi-nimi-i-sef-bis-koudelka ; https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/zeman-jmenoval-sest-generalu-dva-navrhovane-vladou-nepovysil/1618685 ; https://zpravy.aktualne.cz/domaci/politika/nedostal-pozvanku-zeman-odmitl-jmenovat-sefa-bis-generalem-i/r~8366c3c451e311e8b8310cc47ab5f122/ ; https://domaci.ihned.cz/c1-66131230-zeman-odmitl-jmenovat-sefa-bis-generalem-neposlal-mu-pozvanku-na-hrad