Na jaře 2018 se pomalu začala tvořit koalice ČSSD a ANO s podporou KSČM. Než však byla 27. června jmenována druhá vláda Andreje Babiše a než ČSSD ve svém vnitrostranickém referendu schválila 15. června účast strany ve vládě, od samého počátku jejího formování ohrožoval vládu spor o post ministra zahraničních věcí mezi ČSSD a prezidentem Zemanem.
Ten již před oficiálním představením kandidátů ČSSD na ministerské funkce prohlásil, že europoslance Miroslava Pocheho nebude akceptovat. "Pan Poche je člověk, který výrazně vystupoval ve prospěch migračních kvót, a jeho zaměření by tedy bylo v rozporu s oficiální zahraniční politikou nové vlády," řekl k tomu. Zeman mu krom toho vyčítal také to, že zpochybňuje proizraelskou politiku, což označil spolu s odmítáním migračních kvót za dvě základní orientace zahraniční politiky. Poche před prezidentskými volbami také podpořil Zemanova protikandidáta Jiřího Drahoše. Následně 18. května vedení ČSSD schválilo své kandidáty na ministry včetně Pocheho. Hamáček uvedl, že o něm chce s prezidentem nadále mluvit. Řekl, že i v minulosti měl prezident jiné názory na obsazení prezidentských postů a vždy se to podařilo vyřešit. Poche následně prezidenta požádal o schůzku, kde by mu vysvětlil své priority. Z prezidentova přístupu však bylo zřejmé, a veřejně se o tom také mluvilo, že by si Miloš Zeman přál někoho, kdo by mu více vyhovoval. Pravděpodobně s cílem mít větší vliv na zahraniční politiku státu, kterou se snažil dlouhodobě ovlivňovat.
Po vnitrostranickém referendu, kterým si ČSSD schválila účast ve vládě, se problém vystupňoval. Pocheho totiž odmítala jak KSČM, tak nadále i Zeman. Ten také 16. června oznámil skrze svého mluvčího, že Pocheho ministrem nikdy nejmenuje. V důsledku tohoto přístupu Andrej Babiš Pocheho vybídl, aby se zachoval státotvorně a o funkci neusiloval. Hamáček odvětil, že na personálních návrzích ČSSD trvá. Sociální demokraté argumentovali v souvislosti s Pochem textem Ústavy a vzájemnou dohodou ČSSD a ANO respektovat personální nominace druhého subjektu. Ústava podle nich nepřipouští, aby hlava státu premiérovy nominace odmítala. Někteří členové ČSSD proto navrhovali, aby případně Babiš podal na Zemana kompetenční žalobu u Ústavního soudu. Babiš však v ten samý den (16. června) v rozhovoru pro Právo sdělil, že nehodlá Pocheho do funkce navrhnout. Zdůvodnil to rozpornými představami o migraci i nesouhlasem prezidenta a komunistů. Hájil to slovy, že „musel zasáhnout“. Později však naopak potvrdil, že všechny nominace ČSSD do vlády akceptuje.
Babiš následně 17. června vyrazil za Zemanem do Lán, kde jej informoval o jménech, která na ministry navrhují ANO a ČSSD. Jednalo se však jen o informaci, nikoliv návrh ministerského předsedy na jmenování ministrů ve smyslu Ústavy. Na této schůzce Zeman Babiše informoval, že začne přijímat dominanty na ministerské funkce, mezi nimi i Pocheho. „Prezident republiky hodlá pana Miroslava Pocheho požádat, aby zvážil svoji kandidaturu na funkci ministra zahraničních věcí a usnadnil tak sestavování vlády a její toleranci,” informoval k tomu jeho mluvčí. Poche k tomu řekl, že se na schůzku bude připravovat tak, jako by se šel představit jako ministr zahraničí. „Doufám, že schůzka bude především o mých názorech na zahraniční politiku, směřování české zahraniční politiky, v jakém je stavu diplomatický sbor a zahraniční služba, jaké budou priority.“
Schůzka Zemana s Pochem se uskutečnila 22. června. Ten to následně 25. června okomentoval se slovy, že schůzka byla zbytečná a její výsledek byl již předem dán. To ilustroval skutečností, že tiskový mluvčí prezidenta mu prý předal tiskové komuniké již tři minuty po skončení jednání. Uvedl, že i když jej Zeman ministrem zahraničí nejmenuje, přesto chce resort vést.
Na otázku, zda bude ministrem zahraničí odpověděl „Pravděpodobně ano. Věřím ve slova Andreje Babiše, který potvrdil, že všech pět nominací sociální demokracie do vlády akceptuje.“ Ten přitom o týden dříve v rozhovoru prohlásil, že Pocheho nejmenuje. Na dotaz, na základě čeho tak soudí a od koho informaci má, odpověděl „Tu informaci jsem měl od předsedy Hamáčka již někdy minulý týden, a proto mě velmi překvapila slova prezidenta ve včerejším rozhovoru pro internetový Blesk, že tu nominaci neobdržel. Ale myslím, že to se vyřeší dnes, pokud Andrej Babiš všechna jména nominuje.“ Přesto uvedl, že nepočítá s tím, že 27. června bude nominován ministrem a jako důvod uvedl „protože pan prezident pravděpodobně nedostojí svým ústavním povinnostem a nebude jednoho z ministrů navržených premiérem jmenovat.“ Přičemž tak usoudil z mediálních vystoupení Zemana. Prezident jej prý požádal, aby ještě zvážil svoji kandidaturu, což Poche odmítl. O tom, zda jej skutečně jmenuje, či nikoliv, nepadlo ani slovo. Uvedl také, že počítá s tím, že Jan Hamáček bude pověřen vedením Ministerstva zahraničních věcí. Důvěřoval však tomu, že jej pod tlakem Sociální demokracie Babiš skutečně nominuje a následný kompetenční spor skončí před Ústavním soudem. A dle svých slov počítal s tím, že do podzimu, kdy předpokládal vyřešení situace, bude Janu Hamáčkovi výrazně pomáhat s řízením Ministerstva zahraničí.
Ve zmiňovaném prezidentově rozhovoru pro Blesk.cz z 24. června Zeman uvedl, že na seznamu navržených ministrů, který obdržel od Andreje Babiše, chybělo jméno Miroslava Pocheho. U Ministerstva zahraničí měla být prázdná kolonka. „S výjimkou pana Miroslava Pocheho nechci premiérovi do jeho sestavy mluvit. On za ni bude odpovídat, nikoli prezident republiky,“ řekl také. Babiš na to reagoval, že ještě nepodal oficiální seznam kandidátů, což plánoval učinit až 25. června. „S oficiálním návrhem vlády jsem čekal na schůzku prezidenta s panem Pochem a panem Hamáčkem. Oficiální návrh kandidátů do vlády, včetně pana Pocheho, předám v pondělí,“ uvedl. Hamáček uvedl, že pokud by Poche na seznamu scházel, považoval by to za porušení koaliční smlouvy. Po předchozím jednání se Zemanem ale připustil, že pokud ten by Pocheho odmítl, mohl by vedle ministerstva vnitra vést dočasně i zahraničí – s čímž souhlasil Zeman i Babiš.
25. června pak Babiš sdělil „Ano, pan Poche na seznamu je, protože sociální demokracie jasně řekla, že pokud ho nenavrhnu, tak pro vládu hlasovat nebude.“ Oznámil tak ráno s tím, že do devíti hodin má být seznam odevzdát v Kanceláři prezidenta.
27. června Miroslav Poche ministrem zahraničních věcí jmenován skutečně nebyl, místo něj byl řízením Ministerstva zahraničních věcí pověřen Jan Hamáček. "Řekl jsem opakovaně, že pokud by pan prezident odmítl jmenovat pana Pocheho ministrem, dokážu si představit, že se tento scénář může odehrát. Jak to ale nyní bylo technicky, to je otázka na zmíněné instituce," řekl k tomu o den později Hamáček. Babiš při uvádění Hamáčka do křesla ministra zahraničí odmítl, že by existoval druhý seznam ministrů, který by poslal na Hrad. Dal prý prezidentovi jen jeden seznam a na něm figuroval Miroslav Poche. Dva vysoce postavené zdroje z Hradu serveru Aktuálně.cz však potvrdily, že druhý dopis se jmény ministrů, který premiér poslal z Úřadu vlády, Pocheho jméno neobsahoval. V kolonce ministra zahraničí byl Hamáček. "Pan prezident postupoval v rámci ústavy. Může vládu jmenovat jen na návrh premiéra," řekl k tomu zdroj z Hradu. To by však podle ČSSD bylo porušením dohody. Hamáček proto následující den vyzval Babiše, aby zveřejnil svoji komunikaci s Kanceláří prezidenta.
29. června se k tomu vyjádřil premiér Andrej Babiš. "Navrhl jsem panu prezidentovi jeden seznam, kde byl i pan Poche, a zároveň jsem mu napsal i dopis, který byl konzultován s předsedou legislativní rady vlády." Podotkl, že jej o vyjádření požádal předseda ČSSD Hamáček. Z dopisu Babiš následně citoval. "V reakci na Váš dopis vám v souladu s článkem 68 odstavce 2 Ústavy ČR pro případ, že byste se rozhodl nevyhovět mému návrhu ze dne 25. 6. 2018 a nejmenoval byste členem vlády pana Miroslava Pocheho, navrhuji, abyste řízením ministerstva zahraničních věcí dočasně pověřil místopředsedu vlády a minstra vnitra Jana Hamáčka." Prezident však okolnosti jmenování Hamáčka popsal odlišně. "Byl předběžný seznam, kde nebyl uveden žádný ministr zahraničí, a druhý, v podstatě dopis pana premiéra Babiše, kde mně navrhoval dva ministry zahraničí, nejprve Miroslava Pocheho a v případě, že když ho nepřijmu, tak navrhoval pana Jana Hamáčka," řekl k tomu.
V následujících dnech se k situaci začali vyjadřovat členové ČSSD. Mezi prvními Alena Gajdůšková již 27. června uvedla, že Babiš je podle ní ve vztahu k Zemanovi submisivní. Kateřina Valachová dne 30. června uvedla, že ČSSD neustupuje od kandidatury Miroslava Pocheho na ministra zahraničí. Během letních měsíců chtějí sociální demokraté podle Valachové zajistit, aby nominace Pocheho byla buď akceptovaná, nebo se našlo nějaké jiné řešení. „Andrej Babiš nějaký krok směrem k prezidentovi udělal, pověření pana Hamáčka ministrem zahraničí je dočasné řešení,“ uvedla také. A sdělila, že kompetenční žalobu na předsedu vlády vidí až jako druhou možnost, jak celou situaci z hlediska ČSSD řešit. Za hlavní označila skutečnost, že ČSSD má resort zahraničí pod svým vedením. Většina krajských organizací ČSSD následně sdělila, že na nominaci Pocheho dále trvá. „Pan Poche je kandidátem, protože sociální demokracie nikoho jiného nenominovala,“ shrnul jejich pozici Hamáček.
Na konci srpna Hamáček uvedl, že Poche nadále zůstává jediným kandidátem ČSSD na post ministra zahraničních věcí. Zeman také během léta několikrát uvedl, že svůj postoj nezmění. Začaly se také objevovat spekulace, že by ČSSD mohla přecejen navrhnout jiného kandidáta. 2. září pak v médiích Andrej Babiš uvedl, že Pocheho neoficiální působení na Ministerstvu zahraničních věcí v pozici „politického tajemníka“ je velice negativní. „Je potřeba mít plnohodnotného ministra zahraničí, ale takového, který se ztotožňuje s našimi názory, naší politikou,“ prohlásil také a dodal, že Poche takovou osobou dle jeho názoru není. Jan Hamáček to odmítl komentovat a sdělil, že spor o nominaci Pocheho chce řešit až po komunálních a senátních volbách v říjnu. 10 září se k situaci vyjádřil také tehdejší předseda Senátu Milan Štech. „Jsme demokratický stát a měla by se dodržovat Ústava. Pana Pocheho bych nikdy nenavrhl ani ho neprosazuji. Ale určitě nemá tak vážné problémy jako Andrej Babiš, není trestně stíhán,“ upozornil. Jedině premiér má přitom možnost nominaci ministra obhájit tím, že se obrátí na Ústavní soud. „On tuto legitimní možnost nevyužívá. Suverénní premiér, který se nezdráhá, aby si neudělal zle u pana prezidenta, by měl takto postupovat. Obchází se Ústava,“ tvrdil tehdy.
ČSSD nakonec Zemanovi ustoupila a navrhla již 17. září na post ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka, toho času politického náměstka na Ministerstvu zahraničí. Ten před svým jmenováním oznámil, že zahraniční politiku hodlá s prezidentem pravidelně konzultovat a před svým jmenováním s hlavou státu projednával také své priority v oblasti zahraniční politiky. Po Petříčkově jmenování 16. října vyjádřil Zeman naději, že s Petříčkem naváže úspěšnou spolupráci a česká diplomacie bude jednotná. „Když budeme mluvit různými hlasy, nikdo nás nebude brát vážně,“ prohlásil Zeman na slavnostním ceremoniálu na Pražském hradě. Byl rád, že jmenováním Petříčka se podařilo vyřešit „drobný problém“, který podle prezidenta v poslední době „poněkud zatěžoval“ politickou scénu v zemi. Zeman také poděkoval Hamáčkovi, že neprůchodnou situaci odblokoval právě navržením Petříčka namísto Pocheho. Česká republika na plnohodnotného ministra zahraničních věcí čekala 111 dní od jmenování druhé vlády Andreje Babiše.
ZDROJE: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/cssd-schvalila-jmena-ministru-trva-na-pochem-zaznam-videoprenosu/1622548 ; https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/poche-pozadal-o-schuzku-zemana-chce-mu-vysvetlit-sve-priority/1622871 ; https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/babis-vyzval-at-poche-nelpi-na-funkci-ministra-cssd-na-nem-trva/1633040 ; https://www.novinky.cz/domaci/475245-zeman-prijme-pocheho-oznamil-hrad-babis-si-od-schuzky-slibuje-reseni.html ; https://www.novinky.cz/domaci/475179-pocheho-do-vlady-nenavrhnu-prekvapil-babis-podraz-vysvetlil-na-facebooku.html ; https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/miroslav-poche-milos-zeman-andrej-babis-vlada_1806251132_ako ; https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/milos-zeman-blesk-lany-miroslav-poche-vlada-andreje-babise-cssd-hnuti-ano_1806241124_haf ; https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/milos-zeman-tatana-nova-andrej-babis-capi-hnizdo_1806241544_miz ; https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/andrej-babis-zive-vysilani_1806250735_rez ; https://www.novinky.cz/domaci/476245-babis-ma-novou-vladu-hamacek-dva-resorty-poche-nic.html ; https://zpravy.aktualne.cz/domaci/politika/zeman-pocheho-odmitl-babis-donesl-novy-seznam-hamacek-o-vsem/r~3e98bb267a1a11e8a302ac1f6b220ee8/ ; https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/babis-v-seznamu-ministru-ktery-dostal-zeman-byl-i-poche/1638016 ; https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/katerina-valachova-cssd-jmenovani-miroslava-pocheho_1806300600_jak ; https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/2526202-spor-o-pocheho-pokracuje-vetsina-krajskych-lidru-cssd-trva-na-jeho-nominaci-zjistila ; https://zpravy.aktualne.cz/domaci/politika/poche-je-pro-cssd-stale-kandidatem-na-ministra-o-situaci-chc/r~cc36fb04a9e611e8b5b20cc47ab5f122/ ; https://www.lidovky.cz/domov/poche-je-ze-hry-hamacek-navrhl-babisovi-jmenovat-ministrem-zahranici-namestka-petricka.A180918_100607_ln_domov_mber ; https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/2482411-zeman-odmitl-aby-se-miroslav-poche-stal-ministrem-zahranicnich-veci ; https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/petricek-ministerstvo-zahranicnich-veci-cssd.A180918_100707_domaci_kop ; https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/2623991-cesko-se-docka-ministra-zahranici-prezident-zeman-jmenuje-tomase-petricka ; https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/2623991-cesko-se-docka-ministra-zahranici-prezident-zeman-jmenuje-tomase-petricka ; https://www.novinky.cz/domaci/476372-byl-jeden-seznam-ministru-a-byl-v-nem-poche-tvrdi-babis.html ; http://gajduskova.cz/vystoupeni/babis-je-vuci-zemanovi-submisivni-jde-o-bitevni-pole-u-pocheho-bych-neustoupila-rika-gajduskova ; https://archiv.ihned.cz/c1-66150120-poche-musi-pryc-tvrdi-zeman-ministrem-zahranici-chce-nekoho-kdo-je-mu-blizky ; https://www.novinky.cz/domaci/482209-poche-pusobi-na-ministerstvu-negativne-ministrem-nebude-tvrdi-babis.html ; https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/milan-stech-cssd-predseda-senatu-zahranicni-politika-miroslav-poche-jan-hamacek_1809101914_haf