54 - Leden 2019 – Reakce prezidenta na varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost před Huawei

V prosinci 2018 vydal Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost varování před používáním softwaru i hardwaru čínských společností Huawei Technologies Co., Ltd. a ZTE Corporation.

Používání těchto prostředků podle úřadu představuje bezpečnostní hrozbu. Huawei to od té doby kategoricky odmítá.

"K vydání tohoto varování nás vedly naše poznatky včetně poznatků z činnosti našich bezpečnostních partnerů a také zjištění našich spojenců. Hlavním problémem je právní a politické prostředí Čínské lidové republiky, ve kterém uvedené společnosti primárně působí. Čínské zákony vyžadují po soukromých společnostech působících v Číně mimo jiné součinnost při zpravodajských aktivitách, a tudíž pouštět je do systémů, které jsou klíčové pro chod státu, může představovat hrozbu," uvedl ředitel NÚKIB Dušan Navrátil. Za NÚKIB se postavil také vicepremiér Jan Hamáček. Naopak premiér Andrej Babiš žádal dovysvětlení varování. Vláda následně v lednu uložila správcům kritické infrastruktury, aby provedli analýzu rizik užívání softwaru a hardwaru obou čínských společností, a to podle metodiky, kterou vydal NÚKIB.

Huawei patří k největším dodavatelem mobilních sítí a další infrastruktury pro české operátory. Zařízení Huawei používají vedle některých ministerstev také například Správa Pražského hradu, Státní úřad pro jadernou bezpečnost, Správa železniční dopravní cesty nebo společnost Lesy ČR. NÚKIB varování vydal i z toho důvodu, že Čína na území ČR aktivně prosazuje své zájmy včetně provádění zpravodajských aktivit vlivového i špionážního charakteru, jak podle webu dokládají výroční zprávy bezpečnostních služeb za rok 2017. Spolupráci s Huawei zakázaly či omezují také některé další západní země, obávají se toho, že její výrobky mohou obsahovat špionážní software.

Šéf Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka a ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost Dušan Navrátil, jejichž instituce před možnými riziky čínských technologií varovaly, ohrozili pozici a ekonomické zájmy Česka v Číně, prohlásil v lednu v reakci na varování před Huawei Zeman. Svými tvrzeními, pro které podle prezidenta nemají důkazy, také ohrozili chystané investice do digitálních technologií v ČR. „Podle informací, které mají někteří členové vlády, Čína po této kampani proti společnosti Huawei připravuje odvetná opatření, a ta by měla zasáhnout několik oblastí,“ uvedl také. A zmínil, že odveta Pekingu může negativně zasáhnout automobilku Škoda a také aktivity PPF.

„Buď to dělají z blbosti, nebo za cizí peníze,“ dodal prezident. Spíš si podle svého vyjádření ale myslí, že oba ředitelé se chtěli zviditelnit. „Ale zviditelňují se tak trapným způsobem, že kdyby to nebylo k pláči, bylo by to k smíchu,“ uvedl. Znovu označil pracovníky BIS za „čučkaře“, stejný termín podle něj sedí i na kybernetický úřad, kritizoval i Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám.

Problémem je, že Zemanem opětovně kritizované BIS se ve své výroční zprávě za rok 2017 k Huawei vůbec nevyjadřovala. Věnovala se jí ale v roce 2013, kdy uvedla „Potenciální nebezpečí pro Českou republiku může představovat rostoucí podíl čínských společností Huawei a ZTE na českém telekomunikačním trhu. Obě společnosti jsou ve světě dlouhodobě podezřívány ze spolupráce s čínskými zpravodajskými službami a podílu na výzvědných aktivitách.“ Upozornila tehdy také na to, že v některých zemích byla Huawei v minulosti vyloučena z účasti na vládních zakázkách či budování sítí pro přenos citlivých informací, neboť bezpečnostní rizika převažují ekonomické úspory, které tyto společnosti nabízí.

Premiér Babiš ale následně popřel, že by ministři o nějaké chystané čínské odvetě slyšeli. "Nemáme informaci, že by čínská strana chtěla přikročit k nějakým sankcím nebo odvetným opatřením," uvedl. Zastal se také BIS s tím, že "BIS se chovala v tomto směru standardně." Naopak zopakoval, že NÚKIB musí předložit pro svá tvrzení důkazy.

V dalším rozhovoru se pak prezident Zeman k problematice opět vyjádřil a navezl se také do USA, od kterých pocházelo původní varování před Huawei. „Huawei není riziko a neprokázalo se, že by firma špiclovala. Nejsou důkazy, tečka. Narozdíl třeba od situace, kdy USA prokazatelně odposlouchávaly kancléřku Merkelovou. Na to důkazy jsou. Jde tak především o obchodní válku, kde se používají nekalé praktiky. V prodeji mobilních telefonů je první Samsung, Huawei je těsně druhý. Oproti tomu v prodeji počítačových komponentů a zařízení Huawei na trhu výrazně vede. Taková nařčení bez důkazů tak pro mne nemají váhu.“

ZDROJE: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/nukib-vydal-varovani-pred-pouzivam-softwaru-i-hardwaru-od-huawei/1700273 ; https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/milos-zeman-cina-huawei_1901102201_pj ; https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/zeman-lany-blesk-rozhovor.A190120_120833_domaci_brzy