57 - Leden 2019 – Miloš Zeman zpochybnil nestrannost soudců NSS

Andrej Babiš informoval média o průběhu schůzky s prezidentem Zemanem. Ten v jejím průběhu zpochybnil nestrannost soudců Nejvyššího správního soudu.

Podle Zemana nahrává ekologickým aktivistům, kteří potom brzdí stavby infrastruktury. Premiér Babiš poznamenal, že vzal Zemanův názor na vědomí a více před ním věc nekomentoval. Vyjádřil však přesvědčení, že česká justice je nezávislá.

K výrokům prezidenta Zemana se vyjádřila místopředsedkyně Nejvyššího správního soudu Barbara Pořízková. "Zpochybňování nestrannosti soudců Nejvyššího správního soudu mě osobně velmi mrzí. Nejvyšší správní soud se obecně těší vysoké důvěře veřejnosti. Tato důvěra nespadla z nebe, ale je výsledkem rozhodovací činnosti právě jeho soudců. Soudci NSS opakovaně prokázali, že jsou profesionálové, kteří spory rozhodují nestranně a podle práva, bez ohledu na mediální tlak či obecnou politickou poptávku," uvedla.

ZDROJE: https://zpravy.aktualne.cz/domaci/jsme-nestranni-ekologum-nenahravame-reaguje-nejvyssi-spravni/r~b69d540623c511e99182ac1f6b220ee8/