37 - Listopad 2017 – Výroky o možnosti vlády Andreje Babiše bez důvěry po celé funkční období

Dne 20. a 21. října 2017 proběhly volby do Poslanecké sněmovny. Jako vítěz z nich vzešlo hnutí ANO, ale kvůli osobě Andreje Babiše a jeho trestnímu stíhání většina stran striktně odmítla možnost koalice, pokud Andrej Babiš ve vládě usedne.

Jako pravděpodobné se tak jevilo sestavení menšinové vlády ANO, která však bude mít problém se získáním důvěry. Dne 31. října prezident Zeman přesto pověřil Andreje Babiše jednáním o sestavení nové vlády. Rovnou také uvedl, že v případě, že jeho vláda nezíská důvěru, jmenuje Babiše premiérem také podruhé.

Na tuto konstelaci reagoval Zeman slovy „V jisté konkrétní situaci, kdy by neprošel ani třetí pokus, tak je taková krásná věta v ústavě, která zní: Prezident může rozpustit sněmovnu a vyhlásit předčasné volby. Pozor, může, nikoliv musí.“ A dodal „Já jsem člověk, který ústavu používá tvůrčím způsobem.“ Ústava podle něj neobsahuje žádný termín, který by definoval, jak dlouho může vláda bez důvěry poslanců fungovat. „Vláda bez důvěry může teoreticky vládnout až čtyři roky, právě proto, že ústava nestanoví žádný termín. Václav Klaus nechal Topolánkův kabinet také vládnout několik měsíců, než získal důvěru. Nechci strašit, věřím, že vše proběhne za daleko kratší období,“ prohlásil dále.

Podle něj má o podobě vlády rozhodnout vítěz voleb. „Prezident má přispět zejména ke vzniku stabilní vlády a využít všech možností, aby zabránil předčasným volbám.“ Tento přístup byl přitom v kontrastu s jeho předchozím přístupem v případě Rusnokovy vlády i Sobotkovy vlády. V prvním případě dal Poslanecké sněmovně prakticky jen možnost rozpuštění se a vyhlášení předčasných voleb, v druhém případě byly podle něj předčasné volby jednou z možností řešení vládní krize v souvislosti s odvoláním Babiše z postu ministra financí. Naopak z hlediska neomezeného vládnutí bez důvěry byl v tomto případě konzistentní se svým předchozím přístupem k Rusnokovu kabinetu v roce 2013.

S touto možností nesouhlasil vítěz voleb Andrej Babiš. „Názor pana prezidenta respektuji, já ale touto cestou jít nechci. Nechci vyvolávat spory o interpretaci ústavy a nedokážu si představit, že by tu byla vláda bez důvěry nebo tolerance celé čtyři roky. Mým cílem je sestavit vládu odborníků a uděláme všechno pro to, aby důvěru získala hned při prvním pokusu.“ Kritiku si Zeman vysloužil také od všech ostatním stran zastoupených v Poslanecké sněmovně, ty tuto možnost jednoznačně odmítly. Zároveň však uvedly, že si nepřejí předčasné volby. K odblokování situace by prý pomohlo, kdyby Zeman netrval na osobě Andreje Babiše jako premiéra. Prezidentem předestřenou možnost pak označily popření principů parlamentní demokracie. Dlouhé udržování vlády bez důvěry by podle většiny z nich bylo protiústavní.

Ústavní právníci k tomu uvedli, že vláda bez důvěry má být skutečně jen dočasná a neměla by činit žádné závažné kroky dlouhodobé povahy. S tím souhlasil i předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. „Není možné – bez jakéhokoli časového omezení nebo dokonce na čtyři roky – se smířit s existencí vlády bez důvěry, která podala demisi a která je jenom pověřená. Podle mého soudu by se proces tří pokusů opakoval a v jistém okamžiku je pak jediným řešením – když se nepodaří mít vládu s důvěrou – rozpuštění Poslanecké sněmovny a nové volby,“ uvedl.

ZDROJE: https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/2293075-babis-muze-vladnout-bez-duvery-cele-ctyri-roky-naznacil-zeman-nesmyslne-rikaji ; https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/2289292-babis-zamiri-do-lan-pro-povereni-zemanovi-predstavi-obrysy-mensinove-vlady ; https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/2286577-ustavni-klicka-babisuv-kabinet-mohl-vest-zemi-dlouho-i-bez-ziskani-duvery