Mezinárodní den boje proti korupci

9. prosince byl Mezinárodní den boje proti korupci a já jej „oslavil“ besedou se studenty. Diskutovali jsme o hospodaření městských firem v Praze, o způsobech odhalování machinací s veřejnými financemi a také o tom, jak se může široká veřejnost zapojit do správy veřejných záležitostí.

U debatního stolku jsem se potkal se svými někdejšími kolegy z Transparency International, kde jsem působil od roku 2003. Protikorupční aktivisté tehdy požívali důvěry veřejnosti i médií, nenáviděli je jen politici. Od té doby však na oko bojoval s korupcí kde kdo: tlučhuba Radek John, Petr Nečas i David Rath, tedy ještě než ho zatkli s milióny v krabici od vína. Slovo „protikorupční“ je kvůli nim dnes devalvováno na samé dno. Protikorupčním aktivistům a organizacím se lidé smějí, označují je za nátlakové skupiny, za nástroj americké propagandy, politici si honí triko tím, že podávají žaloby na jejich zrušení.

Co s tím? Zkusme se povznést nad zdevalvovaný význam výrazu „protikorupční boj“. Boj proti korupci není nic jiného než boj za spravedlnost. A ten se nesmí vzdát. Nikdy.


Přidejte první komentář

Pro aktivaci účtu se , prosím, podívete se do svého emailu.