Návštěva Magdaléna, o.p.s. - O „feťácích“ a těch, co jim pomáhají

Čtvrteční dopoledne jsem strávil v opéesce Magdalena v Mníšku pod Brdy. Místo, kdy pomáhají lidem závislým na drogách. Pomáhají v různých oblastech a směrech. Mě ale dnes zajímalo jejich zařízení, kde probíhají roční odvykací pobyty pro drogově závislé.

Deset až patnáct lidí, kteří se rozhodli skoncovat se svojí závislostí na drogách tam rok na sobě pracuje. Dávají se do hromady, pracují na farmě, sportují, sami si vaří. A po roce se vrací zpět do normálního života. 7 z 10 lidí, kteří projdou tímhle programem, se už k drogám nikdy nevrátí. Zařízení funguje přes dvacet let. Povídal jsem si tam s lidmi, kteří se o drogově závislé starají. Dohodli jsme se i na nějaké formě další spolupráce. Areálem mě provedl jeden z klientů. A i s ním jsem si moc hezky popovídal. O houbách, rybaření, o životě.

Já to zkrátím. Bylo to jedno z těch hezčích pracovních dopolední. Myslím si, že práce lidí v Magdaléně bychom si měli vážit. Vycítil jsem z nich, že spíš mají častěji z veřejnosti odezvu opačnou. Že prý ztrácí svůj čas tím, že pomáhají feťákům. Na co to je dobrý? No, já vám řeknu, na co to je dobrý. Některé z Vás by mohlo zaujmout, že oni zachraňují lidské životy. Sedm z deseti lidí, co projde jejich programem se vrátí do normálního života. V Magdaléně jim prostě zachrání život. A zapomeňme prosím na tu floskuli, že "feťáci si za svůj osud můžou sami". U řady z nich to není pravda. Někteří se prostě narodili „blbě“, měli složité dětství nebo třeba nezvládli objektivně těžkou životní krizi. A teď to chtějí otočit. Všichni jsou v jejich programu dobrovolně. Mají vůli zachránit se. A zaslouží si pomoc.

A jestli Vás tohle nedojme, tak myslete na peníze. Víte kolik jeden drogově závislí stojí tenhle stát? Na zdravotních výdajích. Nezřídka na výdajích na policii, justici, vězeňství. V Magdaleně každým vyléčeným „feťákem“ ušetří státnímu rozpočtu desítky miliónů korun.

Kdybyste Magdaleně chtěli pomoci finančně, tak skočte na jejich profil. Ale mně by úplně stačilo, kdybychom neznevažovali práci těch, kteří si spíš zaslouží náš obdiv.


1 komentář

Pro aktivaci účtu se , prosím, podívete se do svého emailu.
  • published this page in Novinky 2019-10-21 10:37:09 +0200