Nespravedlivý systém zemědělských dotací

O víkendu jsem se byl podívat na setkání Asociace soukromých zemědělců. Povídali jsme si o hodnotě půdy, ale třeba i o tom, jak ministerstvo zemědělství podporuje drobné zemědělce a venkov.

Na podporu venkova má sice v období 2014 až 2020 vyčleněno 3,2 miliardy korun, které rozdělí v dotačních programech. Jenže pro kategorii nejmenších projektů do jednoho miliónu korun je vyčleněno pouze deset procent z této částky. Celých 60 procent půjde na ty největší projekty, u nichž ještě horní hranici dotace na jeden projekt ministerstvo zvedlo z původních 30 na 150 miliónů korun.

Není těžké uhádnout,  který "drobný" zemědělec bude schopen připravit projekty za 150 miliónů korun. Tipnul bych si, že v Agrofertu lidé pracující na dotačních projektech, letos dovolenou nemají.

Tohle je jen jeden příklad, jak ministerstvo zemědělství nahrává velkým podnikům na úkor menších a středních firem působících na venkově. Společné prohlášení Spolku pro obnovu venkova, Sdružení místních samospráv, Svaz měst a obcí a zástupců dvanácti nevládních organizací působících v oblasti venkova a zemědělství k současnému systému dotací naleznete zde.


Přidejte první komentář

Pro aktivaci účtu se , prosím, podívete se do svého emailu.