Novela trestního zákoníku pro zvýšení ochrany zvířat

Pečlivě jsem prostudoval návrh novely trestního zákoníku, který se týká trestů za týrání zvířat. Dlouze se zamyslel (neměl jsem hned zpočátku jednoznačný názor, protože je v téhle věci spousta argumentů pro i proti) a nakonec se budu při hlasování příští týden rozhodovat takto…

Ale nejdřív shrnutí pro ty, co neví, o co jde. Poslanci předložili návrh novely trestního zákona, který měl zejména zpřísnit tresty za týrání zvířat. Dále zaváděl novou skutkovou podstatu „množírny“ a trest zákazu chovu zvířat. Ve Sněmovně se nakonec několikrát návrh přepracoval. A schválil se v podobě, kdy zcela vypustil jakékoli zvýšení trestů za týrání zvířat, modifikoval zavedení nové skutkové podstaty a zavedl trest zákazu chovu zvířat a pravidla pro jeho ukládání.

A teď jak to vidím já. Můj pohled právníka říká, že znění novely tak, jak přišla do Senátu, nepřináší vůbec nic nového. Vše, co vznosně oznamuje v nových paragrafech a odstavcích, bylo možné řešit stejně účinně stávajícím zněním trestního zákona. Zkrátka díky absolutnímu vypuštění jakéhokoli zpřísnění trestů za danou trestnou činnost nemá ta novela vůbec nic nového, s čím by k řešení dané problematiky přispěla. Je to prázdná, navoněná skořápka, která po „vykastrování“ zbyla z původního návrhu. V této podobě novely bych hlasoval pro její zamítnutí, v duchu základní zásady legislativního procesu zasahovat do právního stavu jen v případě nezbytnosti změny.

Ale raději zkusím ještě jednou dát poslancům šanci realizovat jejich původní záměr. Tedy přiměřeně zvýšit tresty za týrání zvířat. Proto nebudu hlasovat ani za schválení, ani za zamítnutí zákona, ale podpořím některý z pozměňovacích návrhů, který přiměřeně zpřísní tresty za týrání zvířat a budu hlasovat pro vrácení zákona s takovým pozměňovacím návrhem do Sněmovny.


Přidejte první komentář

Pro aktivaci účtu se , prosím, podívete se do svého emailu.