O pokrytectví

Před nějakou dobou se Senátu podařila poměrně výjimečná věc: odmítli jsme ratifikovat Dohodu o leteckých službách se Saúdskou Arábií. Dost jsem se o to zasazoval, protože si myslím, že spolupráce s touto zemí je projevením tolerance k tomu, že její vláda do Evropy už desítky let vysílá ultrakonzervativní duchovní, kteří radikalizují místní muslimy. O této skutečnosti jsem vypracoval detailní zpravodajskou zprávu (dostupná zde). 

Na poslední schůzi se nám dohoda vrátila od Ministerstva dopravy zpět na stůl. Saúdská Arábie totiž opakovaně komplikovala schvalování jednotlivých letů ČSA, hrozilo, že společnosti bude způsoben ušlý zisk. Ušlý zisk měl hrozit i lázním, kam Saúdové často jezdí. Vzhledem k tomu, že se ve Sněmovně připravuje zákon zakazující zahalovat tvář, lety s přestupem asi pro Saúdy nebudou hlavní překážkou k dovolené u nás.

Hlavně ale v tomto případě nemůžeme oddělit morální od ekonomických argumentů. Ekonomická dohoda se zemí, která dlouhodobě a soustavně útočí na naši společnost, nebude nikdy jen byznys. Je to jasné gesto, že jsme odhodláni tyto útoky přehlížet i nadále, stejně jako přehlížíme porušování základních lidských práv a válečné zločiny. 

I znovupředložení Dohody mi přijde nefér - vůči Senátu samotnému. Už jsme jednou rozhodli o jejím zamítnutí. Nechci, aby byl Senát institucí, která schválí cokoliv, když je jí to předkládáno dost dlouho stále dokola. Mezinárodní smlouvy jsou naší doménou, Senát má výhradní právo je zamítnout. Naopak by mi přišlo legitimní, pokud by tento tisk byl předložen po říjnových volbách, kdy dojde k částečné obměně složení Senátu a rozložení názorů se může změnit. 

Bohužel to tentokrát nevyšlo: ekonomické zájmy jedné společnosti převážily nad jasným gestem o suverenitě a hodnotách našeho státu. A to i u lidí, kteří naši suverenitu a hodnoty vůči státům jako je Saúdská Arábie velmi rádi nahlas brání.


Přidejte první komentář

Pro aktivaci účtu se , prosím, podívete se do svého emailu.