11 - Prosinec 2013 až leden 2014 – Výhrady ke kandidátům na ministerské pozice v Sobotkově vládě

Prezident Zeman před jmenováním Sobotkovy vlády vystupoval s výhradami proti některým z kandidátů a veřejně probíraných jmen. Tvrdil, že nemusí jmenovat všechny ministry, které mu předseda vlády navrhne.

Sobotka s tím nesouhlasil a v takovém případě uvažoval o podání kompetenční žaloby k Ústavnímu soudu. Nakonec prezident jmenoval všechny z navržených kandidátů. Přesto se objevovaly spekulace, že například u Vladimíra Špidly (o němž se veřejně jako o možném ministrovi spekulovalo) nakonec z důvodu výhrad Miloše Zemana k jeho nominaci nedošlo. Je také možné, že prezidentovy výhrady přispěly k prodlužování procesu jmenování Sobotkovy vlády. Prezident však již 9. ledna 2014 sdělil, že veškeré jeho podmínky pro jmenování kabinetu byly splněny. Jedná se tak o další z řady případů testování hranic prezidentských pravomocí. Navíc již zde se projevují tendence Miloše Zemana blokovat, či alespoň znepříjemňovat život vládním činitelům, kteří se proti němu postavili, či ke kterým chová antipatie. V rozhovoru v srpnu 2014 se pak svěřil médiím, že by v Sobotkově dva nebo tři ministry vyměnil. „Každý premiér občas obměňuje svůj tým, vyřazuje takzvané slabší kusy,“ řekl k tomu. Podle zdrojů médií tím narážel především na ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka a ministra obrany Martina Stropnického. Podle kuloárních spekulací v případě Zaorálka Zeman hrozil nejmenováním vlády, pokud v ní bude sedět a již před sestavením kabinetu právě jeho nejvíce kritizoval. Díky „vzájemnému dialogu“ se však jejich vztah v průběhu let nakonec zlepšil. Při vládní krizi v květnu 2017 pak dokonce chtěl Sobotku Zaorálkem na premiérském postu nahradit. Tento přístup se později naplno projevil v případu odmítnutí jmenovat Miroslava Pocheho ministrem zahraničních věcí.

 

ZDROJE: https://www.lidovky.cz/domov/cesko-ma-premiera-zeman-jmenoval-sobotku-predsedou-vlady.A140117_151104_ln_domov_hm ; https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/sobotka-jel-za-zemanem-se-seznamem-kandidatu-na-ministry.A140103_163435_domaci_cen ; https://www.novinky.cz/domaci/345403-zeman-chce-ve-vlade-silnejsi-kusy-kmonicka-a-picka.html ; https://zpravy.aktualne.cz/domaci/zeman-ma-z-ministru-nejblize-k-zaoralkovi-uz-se-nebojim-co-z/r~c26ee4400b1a11e7a3fa002590604f2e/ ; https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/sobotku-jsem-chtel-po-navratu-z-ciny-nahradit-zaoralkem-predstavil-zeman-svuj_1705091139_ako