53 - Prosinec 2018 – Prezident Zeman označil BIS za čučkaře. Reagoval tak na její výroční zprávu

BIS v prosinci 2018 zveřejnila výroční zprávu za rok 2017, v níž varuje před ruskými a čínskými špiony, kteří operují také z velvyslanectví obou těchto států.

Čína podle rozvědky využívala ke zpravodajské činnosti i členy delegací. BIS upozornila na lehkovážný přístup českých politiků a státních zaměstnanců, z něhož cizí zpravodajci těží. Nátlakové metody k prosazování čínských zájmů využívali podle BIS také kariérní diplomaté. A dodala, že Čína se prostřednictvím "českých entit" snaží narušit jednotnou politiku EU.

K tomu se vyjádřil prezident Zeman s tím, že krom veřejné části zprávy existuje také ta neveřejná, ke které on má přístup. "Doufám, že neprozrazuji žádné jiné státní tajemství, než je tajemství o neschopnosti BIS, když vám řeknu, že za těch šest let není žádný konkrétní údaj o tom, že by se podařilo odhalit byť jednoho jediného, ať už ruského nebo čínského, špiona," řekl. Uvedl také, že BIS zadal jen jediný úkol, a to odhalovat islámské teroristy v Česku. Zpravodajci ho prý upozorňovali, že je muslimská obec naprosto mírumilovná. S tím však nesouhlasil. "Tam, kde mají najít teroristu (…), tam nikoho nenajdou. Vymýšlejí si špiony," dodal Zeman a označil výroční zprávu za „plácání“ a zpravodajce za „čučkaře“.

BIS Zemanova tvrzení odmítla. „O všech aktivitách informujeme naše adresáty. Řídí nás vláda a kontroluje sněmovní komise pro kontrolu BIS a výbor pro bezpečnost. Všechny tři orgány nám vyslovily v poslední době jednomyslně poděkování za službu pro ČR,“ uvedla. Objevilo se také vyjádření ředitele Michala Koudelky. Ten v něm uvedl, že „Bezpečnostní informační služba ještě nikdy v minulosti nebyla tak silná a úspěšná jako v posledních letech. Každý rok předáváme našim zákonným adresátům, mezi které patří mimo jiných prezident republiky, předseda vlády a ministři, stovky informačních zpráv o naší činnosti.“ Dále v prohlášení stojí „Za posledních pět let jsme zamezili desítkám ruských a čínských zpravodajských důstojníků v jejich činnosti, buď nedoporučením udělení akreditace, nebo jejich odchodem tzv. tichou cestou. Naše zákonné adresáty jsme například počátkem letošního roku informovali, že se nám podařilo úspěšně rozbít zpravodajskou síť jedné z ruských zpravodajských služeb působící na našem území a zcela tak ochromit její činnost.“

BIS se zastal a svoji spokojenost projevil explicitně například ministr vnitra Jan Hamáček, který uvedl, že kritice prezidenta nerozumí. Premiér Andrej Babiš uvedl, že BIS odvádí profesionální práci a k její práci nemají výhrady vláda ani sněmovní výbory. „Se službou mám jen dobré zkušenosti,“ dodal. BIS se zastal též senátní Výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost a také řada opozičních politiků, dokonce i SPD. Podle poslance a člena komise pro kontrolu BIS Marka Bendy Zeman svými výroky podkopává důvěryhodnost českých tajných služeb a respekt ČR v zahraničí. Své výhrady má sdělovat soukromě ministrům či příslušným orgánům. BIS se zastal také celý Senát, který svým usnesením vyzval všechny ústavní činitele, aby se vší vážností přistupovali k obsahu zpravodajských zpráv.

Za zmínku stojí, že jazykovědec Karel Oliva analyzoval pojem „čučkař“ a dospěl k závěru, že jde o nespisovný moravský výraz, který pochází z obce Boršice. Ta leží jen pár kilometrů od Osvětiman.

ZDROJE: https://nazory.aktualne.cz/komentare/bis-jsme-ve-valce-s-rusy-cesky-klidek-je-omyl/r~c883ad9cf7a011e8b7c1ac1f6b220ee8/ ; https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/milos-zeman-bis-vyrocni-zprava-cina-rusko-spioni.A181207_091603_domaci_amu ; https://www.lidovky.cz/domov/bis-odmita-vyjadreni-prezidenta-zemana-ze-selhava-a-jen-placa.A181207_085632_ln_domov_ssu ; https://domaci.ihned.cz/c1-66396120-senatni-vybor-pro-bezpecnost-ocenil-praci-bis-vyroky-prezidenta-zemana-o-cuckarich-nehodnotil ; https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/bis-cuckari-senat-bis-vaznost-vyzva.A181220_123008_domaci_kuce ; https://www.novinky.cz/domaci/491364-zeman-pod-palbou-kritiky-kvuli-vyrokum-o-bis-tepou-ho-i-jeho-priznivci.html ; https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/milos-zeman-cuckari-karel-oliva-bis-vyrocni-zprava-vyznam_1812071659_kno ; https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/milos-zeman-prezident-bis-spionaz-rusko-cina-kontrarozvedka-extremismus_1812062133_dok