27 - Říjen 2016 – Výzva ke zrušení Senátu

Prezident Zeman v rozhovoru pro Českou televizi uvedl, že si není jist, zda desetimilionová země horní komoru potřebuje.

Poukázal také na nízkou volební účast "Spíše je lidem jedno, zda Senát existuje, či neexistuje, protože kdyby si Senátu více vážili, tak bude ta volební účast vyšší.“ Podpořil tím návrh Andreje Babiše, který k jeho zrušení po volbách vyzval. Zeman také uvedl, že do Senátu v roce 2016 již nepřijde, protože k tomu nevidí důvod. Řekl, že jeho účasti brání senátní usnesení, které mu vyčítalo chování v prezidentské funkci. Podle něj by ho neměl poučovat někdo, kdo má menší důvěru veřejnosti.

Senátu se naopak zastal předseda vlády Bohuslav Sobotka, když uvedl: "Vyřazování demokratických pojistek v klidných dobách se vymstí v časech horších. Takže Senát nerušit, i když by to bylo nesmírně populární." A například podle tehdy končícího místopředsedy Senátu Přemysla Sobotky (neobhajoval) by měl prezident hájit ústavu své země, ne ji svými výroky destabilizovat. Senátu jako nezbytné ústavní a demokratické pojistky se zastala také řada dalších demokratických politiků.

Senát Parlamentu České republiky je dle čl. 65 odst. 2 Ústavy jediným orgánem, který může na hlavu státu podat ústavní žalobu pro velezradu nebo pro hrubé porušení Ústavy.

ZDROJE: https://zpravy.aktualne.cz/domaci/senat-je-pro-nasi-malou-zemi-zbytecny-pridal-se-prezident-ze/r~581480de953411e68f82002590604f2e/ ; https://www.lidovky.cz/domov/premier-sobotka-i-dalsi-politici-odmitaji-zemanuv-navrh-na-zruseni-senatu.A161018_172038_ln_domov_gib ; https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/1938978-zrusit-senat-premier-i-pravice-jsou-proti-ano-souhlasi-komuniste-chteji-referendum