28 - Říjen 2016 – Kontroverze kolem udílení státních vyznamenání a kauza Jiřího Bradyho

I tento rok se mezi vyznamenanými objevily osoby s vazbami na prezidenta Zemana.Hlavní kontroverze ale vyvolala spor o ocenění, resp. neocenění Jiřího Bradyho, strýce tehdejšího ministra kultury Daniela Hermana. 

Jedná se o konstatování podložených faktů, nikoliv o hodnocení, zda si tyto osoby vyznamenání skutečně zasloužily, či nikoliv. Řád bílého lva dostal například kardinál Dominik Duka, se kterým měl prezident velmi vřelé vztahy. In memoriam obdržel řád Tomáše Garrigua Masaryka ekonom a prognostik Valtr Komárek. Ten vedl před Sametovou revolucí prognostický ústav, ve kterém působil právě Zeman a v roce 2012 vyzval ČSSD k Zemanově podpoře. Blízké vazby k prezidentovi měl také oceněný režisér Juraj Jakubisko nebo zpěvák Daniel Hůlka. Server iRozhlas informoval, že tímto ceremoniálem prezident Zeman otevřel „již čtvrtou desítku lidí ze svého blízkého okolí, které ve své funkci ocenil právě 28. října.“

Kontroverze zejména vyvolal spor o ocenění, resp. neocenění Jiřího Bradyho, strýce tehdejšího ministra kultury Daniela Hermana. Dle tvrzení Daniela Hermana (předkládal v celé kauze též důkazy a uváděl svědky – ty však mluvčí prezidenta aktivně zpochybňoval a vyvracel) hovořil v září na společenské akci na Slovenském velvyslanectví s prezidentem Zemanem a ten mu potvrdil, že jeho strýc by měl obdržet státní vyznamenání. Zároveň ale Hermana žádal, aby se nescházel s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou, jinak bude Brady ze seznamu oceněných vyškrtnut.

12. října pak ředitel hradního protokolu Jindřich Forejt telefonicky kontaktoval Jiřího Bradyho. Mnozí poukazovali na skutečnost, že tato forma oznámení je velmi neobvyklá, příliš pozdní a neformální. Nicméně další z oceněných, Daniel Hůlka, potvrdil, že také on byl o vyznamenání vyrozuměn nejprve telefonicky. 18. října se pak Daniel Herman skutečně sešel s dalajlámou. Od této schůzky se následně distancovali ve společném prohlášení čtyři nejvyšší ústavní činitelé (Zeman, Hamáček, Štěch a Sobotka – ten uvedl, že vydání prohlášení inicioval Hrad).

19. října pak premiér Sobotka podepisuje seznam vyznamenaných, který obdržel od Kanceláře prezidenta republiky ten den. Bradyho jméno na něm nebylo. Následující den 20. října ministr Herman od Jindřicha Forejta obdržel SMS zprávu „Pane ministře, dobrý den. Chtěl bych Vás informovat, že diskutovaný návrh na udělení/propůjčení státního vyznamenání byl pro letošní rok odložen.“ Následující den na dotaz serveru Aktuálně.cz, zda bylo jméno jeho strýce ze seznamu staženo, Herman tuto informaci potvrdil. V dalším rozhovoru také uvedl prezidentovu podmínku, aby se nescházel s dalajlámou. Zemanovi prý na neproběhnutí této schůzky velmi záleželo.

Tehdejší ministr financí Andrej Babiš po jednání v Lánech 22. října prohlásil, že pokud Hrad Bradymu vyznamenání slíbil, jeho neudělení by bylo nepřijatelné. „Na druhou stranu je potřeba vědět, jestli to někdo slíbil, nebo neslíbil, a pan prezident říká, že to nemá nic společného s dalajlámou, ale zároveň potvrzuje, že žádal pana Hermana, aby se nepotkával s panem dalajlámou,“ řekl také Babiš. Ministr zemědělství Marian Jurečka sdělil, že se mu Herman již dříve o nátlaku Hradu kvůli setkání s dalajlámou svěřil. A premiér Sobotka vyjádřil názor, že by se prezident měl zachovat jako státník a vyznamenání Jiřímu Bradymu udělit. Forejt při následné tiskové konferenci odmítl prozradit, zda telefonát proběhl, a co mělo být jeho obsahem. Nicméně prezidentův mluvčí ve svém vyjádření uvedl, že šéf protokolu telefonicky pouze „indikoval některé údaje“.

Na protest proti této kauze někteří politici a osobnosti prohlásili, že na státní svátek na Pražský hrad nedorazí. Státní svátek místo toho oslavili na Staroměstském náměstí.

Na udílení státních vyznamenání opět také nebyl pozván rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek (Libor Grubhoffer v tomto roce skončil ve funkci). Z důvodu vyjádření solidarity a nesouhlasu se slavnostního předávání státních vyznamenání opět nezúčastnila většina rektorů vysokých škol. Dle jeho mluvčího Zeman pro další rok zvažoval, že tyto rektory již z důvodu jejich přístupu příště nepozve.

ZDROJE: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/prehledne-kauza-neoceneni-jiriho-bradyho-herman-zeman.A161024_104320_domaci_jkk ; https://www.irozhlas.cz/zpravy-z-domova/vyznamenani-jako-naramek-pratelstvi-zeman-na-hrade-ocenil-jiz-40-svych-kamaradu_1610290621_ ; https://www.irozhlas.cz/zpravy-z-domova/hrdina-z-uherskeho-brodu-reziser-jakubisko-zpevak-hulka-podivejte-se-koho_1610280515_ ; https://www.lidovky.cz/domov/vetsina-rektoru-chce-opet-bojkotovat-28-rijen-na-hrade-priste-je-nepozvem-vzkazal-zeman.A161020_165711_ln_domov_sij