35 - Říjen 2017 – Senát vyzval svým usnesením prezidenta k respektování zahraniční politiky ČR a zásad mezinárodního práva, odsoudil také jeho legitimizaci ruské agrese na Krymu

V reakci na prezidentovo vstoupení před Parlamentním shromážděním Rady Evropy přijal Senát Parlamentu České republiky usnesení.

V něm uvedl, že nesouhlasí s prezidentovými výroky týkajícími se ruské anexe Krymu, které jsou v rozporu s oficiální zahraniční politikou České republiky a legitimizují agresi, která je v rozporu s mezinárodním právem. Připomněl zde také své dřívější usnesení, ve kterém v souladu s vládní pozicí konstatoval, že Krym je nadále součástí Ukrajiny a jeho oddělení je výsledkem ruské agrese. V závěru usnesení Senát vyzval prezidenta Zemana, aby respektoval zahraniční politiku České republiky a zásady mezinárodního práva.

Pro toto usnesení hlasovalo 38 ze 47 přítomných senátorů. Vyjádřil se k němu také prezidentův mluvčí, který uvedl, že Zeman anexi nelegalizoval, ale vyjádřil pouze vyvážené a realistické stanovisko – proto nedošlo k vybočení z oficiální české zahraniční politiky. Například senátor Jiří Dienstbier k věci uvedl, že v případě Zemanova znovuzvolení by se Parlament měl zabývat ústavní možností jeho odvolání.

ZDROJE: https://www.senat.cz/zpravodajstvi/zprava.php?ke_dni=29.5.2018&O=11&id=2358&from=M ; https://zpravy.aktualne.cz/domaci/senat-se-ohradil-proti-slovum-zemana-o-krymu-navrh-ze-tim-po/r~12cb6d0caf3311e7aacd0025900fea04/ ; https://www.lidovky.cz/domov/senat-odsoudil-zemanovy-vyroky-k-ruske-anexi-krymu.A171012_120531_ln_domov_ele