50 - Říjen 2018 – Prezident vyzval ke zrušení Senátu skrze snížení jeho rozpočtu

V říjnu 2018 napadl Miloš Zeman opětovně Senát Parlamentu ČR. "Instituce, které voliči nevěří a kterou v podstatě pohrdají, je podle mého názoru hodna zrušení," prohlásil poté, co poukázal na nízkou volební účast.

Existuje přitom podle něj jednoduchá možnost, aniž by takový krok museli schválit sami senátoři, jak v případě změn Ústavy ta sama předpokládá. "Protože jedině Poslanecká sněmovna schvaluje rozpočet, kde je i kapitola Výdaje na Senát, nic nebrání Poslanecké sněmovně, aby tyto výdaje podstatným způsobem redukovala," sdělil svůj návrh možného řešení. Zopakoval tak návrh konkrétních kroků proti Senátu, se kterým přišel již v roce 2014.

V rozhovoru se proti těmto slovům ohradil Jaroslav Kubera, tehdejší kandidát na předsedu Senátu a nynější předseda. Uvedl, že prezident by měl respektovat ústavní instituce a vážit slova. To, co řekl, totiž není hodné prezidentského úřadu. Zemana za jeho výroky kritizoval například také ústavní právník Jan Kysela. Ten uvedl, že "ústavní činitel by neměl nabádat k něčemu, co má známky puče v autoritářských státech." Také naznačil, že podstatné redukování rozpočtové kapitoly Senátu, či přímo její snížení na nulu, by bylo protiústavní. „Ústava stanoví, že Senát existuje, tak je na běžné politické moci, aby Senátu zajistila financování,“ uvedl k tomu.

Senát Parlamentu České republiky je dle čl. 65 odst. 2 Ústavy jediným orgánem, který může na hlavu státu podat ústavní žalobu pro velezradu nebo pro hrubé porušení Ústavy.

ZDROJE: https://zpravy.aktualne.cz/domaci/zeman-varoval-cssd-pred-rozstepenim-kritizoval-chovance-za-j/r~40fdc252d09211e899900cc47ab5f122/ ; https://domaci.ihned.cz/c1-66293730-zeman-by-mel-pribrzdit-mohli-bychom-zrusit-funkci-prezidenta-s-likvidaci-senatu-jsme-mu-skocili-na-spek-rika-kubera ; https://www.denik.cz/z_domova/senatori-zadaji-zemana-aby-vysvetlil-a-obhajil-sve-kontroverzni-vyroky-20141203.html ; https://zpravy.aktualne.cz/domaci/zemanovi-se-libi-jak-vladnou-v-rusku-nelze-ocekavat-ze-bude/r~c112604cd12d11e890ecac1f6b220ee8/