52 - Říjen 2018 – Prezident opětovně odmítl povýšit ředitele Bezpečnostní informační služby Michala Koudelku a zástupce velitele pozemních sil AČR Petra Procházku

Ačkoliv premiér Andrej Babiš uvedl, že mu prezident Zeman povýšení Koudelky slíbil, opět se tak nestalo. Miloš Zeman na Pražském hradě jmenoval deset ze dvanácti vládou navržených.

Stejně jako v květnu, opět nejmenoval také Petra Procházku, zástupce velitele pozemních sil Armády ČR. Prezident ani Michal Koudelka důvody nejmenování nijak nekomentovali. Koudelka ke svému nejmenování pouze uvedl, že velice váží toho, že byl již druhou vládou navržen na povýšení do generálské hodnosti. Rozhodnutí prezidenta republiky ponechal bez komentáře.

Po květnovém Zemanově rozhodnutí média spekulovala o tom, že Koudelka nebyl jmenován mimo jiné kvůli zprávě BIS k jedu novičok, který byl využit při otravě ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala v Británii. Zeman zprávu interpretoval jinak než ministerstva obrany a zahraničí. Prezident také prohlásil, že Koudelka není člověk na svém místě. Odmítl však, že by tlačil na jeho odvolání, jak se objevilo v médiích.

ZDROJE: https://zpravy.aktualne.cz/milos-zeman-opet-nejmenoval-generalem-sefa-bis-koudelku-pres/r~dec19524daa411e89de10cc47ab5f122/ ; https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/prezident-milos-zeman-jmenovani-generalu-tomas-tuhy-sef-bis-koudelka_1810281228_jgr