Dne 10. dubna 2017 proběhlo další setkání platformy pražských senátorů, které bylo věnováno tématu nekalých praktik developerů. Setkání se účastnili jak občanské spolky, tak zástupci developerů, kteří prezentovali příklady dobré praxe. Cílem setkání bylo upozornit na opakující se nekalé chování některých developerů, k nimž patří převody práv sporné výstavby na zahraniční subjekty nebo tzv. salámová výstavba bez posouzení dopadů na životní prostředí a zdraví obyvatel.
Zejména v současné době, kdy se projednává novela zákona o posuzování vlivů na životní prostředí a novela stavebního zákona, jsou taková setkání důležitá. Připravované novely totiž omezují možnosti veřejnosti účastnit se povolovacích řízení u nových stavebních záměrů, ruší povinnost pořádat veřejné slyšení či zveřejňovat posudky, čímž se znemožňuje jejich připomínkování.
Pražští senátoři se shodli, že výstavba v Praze má významný vliv na život místních občanů, a proto je žádoucí, aby měli občané možnost ovlivňovat podobu záměrů tak, aby byly ohleduplnější k okolí. Pražští senátoři apelují na to, aby se ve schvalovacích řízeních u staveb nezapomínalo na veřejnou vybavenost, dopad na životní prostředí, zdraví obyvatel, ale ani na jejich psychickou pohodu.
Václav Láska, senátor pro Prahu 5 a 13, k setkání poznamenal: „Je dost zajímavé, že v době, kdy do Senátu míří novely zákonů, které výrazně omezují účast veřejnosti v řízeních o stavbách, se všichni přítomní shodli na jednom. A to že nejpozitivnější věcí při realizaci staveb je komunikace s veřejností. A to pokud možno už při počátečních plánech o realizaci stavby. Ona totiž veřejnost v tomto případě nejsou žádné „ošklivé“ spolky z druhé strany republiky. Ale lidé žijící v bezprostředním sousedství staveb, kterým realizace a existence nové stavby opravdu výrazně ovlivní jejich život. Brát jim právo vyjadřovat se a být informováni o stavbách za jejich ploty, není dobrý počin.“
Ladislav Kos, senátor za Prahu 11, 15 a 22, současnou situaci okomentoval: „Rozmohl se nám v Praze takový nešvar: Většina developerů se snaží o maximální „vytěžení“ území, bez ohledu na životní prostředí a kvalitu bydlení stávajících obyvatel.“
1 komentář