Zabij si zvíře lukem

Ve Sněmovně se projednává novela zákona o myslivosti. Její součástí je i nenápadný návrh, který ale mě osobně nutí k vážnějšímu zamyšlení.

Jde o to, že poslanec Pávek (STAN) předložil pozměňovací návrh, který by nově umožnil lovit zvěř v lesích lukem. Garanční zemědělský výbor, jehož předsedou je nějaký Faltýnek, návrh přijal a doporučil Sněmovně ke schválení jako součást svého výborového usnesení. Tedy šance na přijetí tohoto návrhu je vysoká.

Ať o tom přemýšlím, jak o tom přemýšlím, nepřijde mi to jak návrh hodný 21. století. Nejsem ortodoxním ochráncem zvířat a rozumím tomu, že je stav zvěře třeba korigovat, zvláště když v současnosti její vysoké stavy brání obnově lesa po kůrovcové kalamitě. Chápu, i že zvířata chováme a zabíjíme, abychom je pak snědli. Respektuju, že někdy zvířata lovíme, abychom je pak snědli (třeba rybáři). Na hranici mého chápání je zabíjení zvířat pro radost z lovu.

Ale tenhle návrh jde ještě dál. Posouvá náš vztah ke zvířatům jinam, a to do roviny: „Pojďme chovat zvířata, abychom je pak mohli různými zábavnými a vzrušujícími způsoby zbavovat života.“ A to už je na mě moc. Ještě jiná situace by byla, kdyby měl lov lukem v našich zemích nějakou tradici. To bych byl opatrný přijít s návrhem na jeho zákaz. Tradice se totiž zakazují až v okamžiku, kdy je na tom většinová shoda ve společnosti. Ale to není tenhle případ. Tady se bavíme o tom, že chceme pro radost a potěšení některých zavést nový (navíc si myslím, že trýznivý) způsob, jak usmrcovat divoká zvířata. A takovou cestou se dát nechci a nechci, aby se po ní dala naše společnost.

Pokud tenhle návrh projde Sněmovnou, udělám vše proto, aby neprošel Senátem. Navíc udělám něco už teď. Napíšu všem poslancům, s nimiž mám dobré vztahy, aby si na tuhle změnu dali pozor a aby ji nedopustili. (A některým rovnou zavolám.) Jestli to vidíte stejně, napište jim taky. Bylo by fajn zastavit tuhle hloupou věc dřív, než Sněmovnou projde.


2 komentáře

Pro aktivaci účtu se , prosím, podívete se do svého emailu.
  • followed this page 2021-06-09 23:51:04 +0200
  • published this page in Novinky 2021-05-04 12:10:35 +0200