13 - Září 2014 – Výroky na summitu NATO k ruské přítomnosti na Ukrajině

Po předchozích výrocích o obraně Ukrajiny jednotkami NATO, pokud by se Rusko rozhodlo po Krymu připojit také východní Ukrajinu, přišel názorový obrat. 

Zatímco představitelé NATO a tehdejší americký prezident Obama tvrdili, že o ruské účasti v bojích na východě Ukrajiny mají nezvratné důkazy, Miloš Zeman na summitu prohlásil „Budeme samozřejmě chtít jasnou evidenci o ruské přítomnosti.“ Tím udivil například švédského ministra zahraničních věcí Bildta. Ten jasně odmítl, že by existovaly jakékoliv pochybnosti o účasti ruských vojáků v konfliktu. Také se následně ironicky dotázal, zda Česko má vůbec tajnou službu, a pokud ano, pronesl, tak by se jí prý měl prezident Zeman zeptat. O rozsáhlé ruské podpoře separatistů nepochyboval tehdy ani český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

„Jsem přesvědčen, že dnes už máme celou řadu indicií, že skutečně opakovaně dochází k tomu, že ruské síly překračují hranice, že je tam dodáván materiál a také ozbrojenci,“ uvedl k tomu Zaorálek.

Pravděpodobně se jednalo o jeden z výroků týkajících se zahraniční politiky státu, kvůli kterým následně v listopadu premiér Bohuslav Sobotka chtěl s prezidentem jednat o jeho vystupování. Tehdejší vicepremiér Andrej Babiš k tomu uvedl: „Pan prezident se vyjadřuje svérázně. My jsme se na vládě domluvili, že pan premiér s ním bude mluvit ohledně zahraniční politiky, protože vláda je nositelem zahraniční politiky a v poslední době se stalo, že vyjádření pana prezidenta nejsou v souladu s názory vlády, a proto pan premiér má s ním o tom jednat.“ Sobotka ke schůzce mimo jiné uvedl, že má za důležité, aby se Česko na půdě NATO nebo Evropské unie vyjadřovalo jednotně a srozumitelně, a nedocházelo tak k možnému znejistění spojenců, na které v poslední době někteří z nich poukázali.

ZDROJE: https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/jasne-dukazy-o-pritomnosti-ruskych-vojaku-na-ukrajine-nevidim-rekl-zeman_201409042033_mhromadka ; https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/svedove-nechapou-proc-chce-zeman-dalsi-dukazy-o-operacich-ruskych-vojaku-na-ukrajine_201409050442_mdvorakova ; https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/zeman-pro-nato-na-ukrajine-kdyby-rusko-chtelo-dalsi-uzemi.A140406_175004_domaci_kop ; https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/kontroverzni-rok-milose-zemana.A141225_151952_domaci_fer ; https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/ukrajina-by-podle-zemana-nemela-byt-v-nato.A141125_095946_zahranicni_neh ; https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/zeman-by-mel-nektere-vyroky-konzultovat-premier-sobotka.A141121_065928_domaci_skr