26 - Září 2016 – Prezident Zeman se zúčastnil konference na ostrově Rhodos, kterou pořádal Vladimir Jakunin

Český prezident se konference zúčastnil již před dvěma lety, kdy na Rhodu vyzval ke zrušení protiruských sankcí, které jsou podle něj zbytečné a kontraproduktivní.

„Mají opačný efekt, než očekávali jejich autoři. Mezi civilizovanými státy je zapotřebí rozvíjet dialog, založený na principu výměny výrobků, kapitálu a samozřejmě informací, bez žádné cenzury,“ prohlásil tehdy Zeman. Za skutečnou hrozbu označil radikály z Islámského státu.

Konferenci pořádal výzkumný institut založený ruským podnikatelem Jakuninem, který sloužil přes dvacet let u KGB a byl považován za jednoho z nejmocnějších ruských oligarchů s těsnými vazbami na Kreml. Od března 2014 byl podnikatel vystaven americkým sankcím za aktivní podporu okupace Krymu.

Účast prezidenta Zemana na konferenci také projednávala vláda - probíraly se různé úhly pohledu na to, zda Zemanova cesta byla v souladu se zahraniční politikou ČR. Nakonec však výdaje na tuto zahraniční cestu odsouhlasila. Tehdejší ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier se k tomu vyjádřil takto: „Myslím si, že to je věc, která vybočuje ze zahraniční politiky Česka a nakonec i ze společného postoje EU. Neměli bychom tyto postoje vůči agresivní ruské politice na Ukrajině, Krymu a Donbase zpochybňovat.“

Kvůli konferenci se Zeman nezúčastnil pohřbu bývalého prezidenta a premiéra Šimona Perese v Izraeli, na který se sjelo mnoho světových státníků.

ZDROJE: https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/1934812-vlada-prerusila-projednani-zemanovy-cesty-na-rhodos ; https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/1937776-vlada-dodatecne-schvalila-zemanovu-cestu-na-rhodos-stala-300-tisic-korun ; https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/1922075-cil-rhodos-zeman-s-klausem-miri-na-kontroverzni-jakuninovu-akci ; https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/1925072-zeman-chce-deportovat-ekonomicke-migranty-na-volne-ostrovy-neni-nase-politika