Ze života senátora

Plno profesí má jasně dáno, co ve svém povolání má či nemá dělat. Co je jejich náplní pracovního dne. A málokdo má takovou svobodu naplnit svůj pracovní čas zcela podle svého tak jako senátor. Pomalu se v tom začínám orientovat a snažím se s touto svobodou naložit tak, aby ti, co mi dali svůj hlas, své volby nelitovali.Zatím si držím stoprocentní účast na jednacích dnech. Považuji to za samozřejmost a rád bych co nejvyšší procento udržel po celou dobu svého mandátu. Hodně času mi tak zabere příprava na vlastní zasedání, když při absenci senátorského klubu si musím se svým mini týmem nastudovat všechny projednávané body sám.

Byť je Senát součástí moci zákonodárné, musím přiznat, že eventuální má vlastní zákonodárná aktivita mi zabere času málo. Sice se probírám různými nápady z oblasti financování politických stran, či trestního práva, ale fakt je, že jako nezařazený senátor, kterého ještě nemalá část kolegů vnímá jako jakéhosi „exota“, jsou moje šance přijít s vlastním nápadem zákonné úpravy dosti malé.

Podstatně větší část mého pracovního času tak zabere vyřizování podnětů lidí z mého volebního obvodu. Senátor může fungovat jako takový malý místní ombudsman. A já té možnosti využívám. Snažím se být spojkou, mediátorem či beranidlem ve vztahu mezi lidmi a místní samosprávou či úřady. Škála takové agendy je široká. Od brojení proti výstavbě nových věžáků na Lužinách, až po upozornění na nezkolaudované a dosti nebezpečné dětské hřiště. Zároveň také, jak jsem slíbil, funguju pro lidi z Prahy 5 a 13 jako taková občasná bezplatná právní poradna.

Zajímavou možností, kterou mi senátní mandát přináší a která mě dříve ani nenapadla, je možnost dalšího sebevzdělávání, nebo spíše rozšiřování vlastních obzorů. Zatímco pozvánky na různé slavnostní společenské akce vesměs odmítám, pozvánek na odborné semináře či konference s chutí využívám. Ne vždy jsou takové akce přínosné. Někdy je to jen noblesní kecání o ničem. Ale některé jsou fakt dobré a člověk z nich odchází nasycen novými informacemi, které mu pak umožňují mít větší nadhled. Uvažovat o věcech ve větších souvislostech. Například poslední konference o bezpečnostních hrozbách budoucnosti byla skvělá.

Zbylý koláč mého senátorského času vyplňuje podpora vybraných aktivit (třeba účastí na demonstraci), upozorňování na některé problémy teprve se rodící (zákon o státním zastupitelství), vlastní přednáška či besedy s lidmi (ty mám opravdu hodně rád) a něco málo politické práce stranické.

Aby se tohle všechno dalo zvládnout, musím kolem sebe budovat kvalitní tým lidí. A přinášet při tom nové zvyklosti, které nemusí být v prostředí českých zákonodárných sborů samozřejmostí. Třeba to, že moji asistenti či stážisti jsou lidé, na které spoléhám. Jejichž názor je pro mě důležitý. Jejichž schopnosti a znalosti se snažím vytěžovat na maximum. Lidé, s jejichž kvalitou a nasazením, stojí a padá i kvalita výkonu mého senátorského mandátu.

Ale o tom zase třeba někdy příště.


Přidejte první komentář

Pro aktivaci účtu se , prosím, podívete se do svého emailu.