O mně

Vaclav_Laska_-_foto_4.jpg

Senátorem za Stranu zelených a KDU-ČSL s podporou Pirátů a za Prahu 5 a 13 jsem se stal v říjnu 2014. Důvěra voličů mne zavazuje k tomu, abych udělal vše pro plnění svých vizí spravedlivého státu a společnosti.

Témata hospodářské kriminality a korupce jsem si nevybral náhodně. Obojím jsem se zabýval již jako policejní vyšetřovatel i během svého působení v Transparency International. Pracoval jsem tehdy mimo jiné na kauze krachu IPB a tunelování Harvardských fondů Viktora Koženého. Později, během své advokátní praxe, jsem prováděl prověrku smluvních vztahů pražského dopravního podniku, na jejímž základě bylo obviněno bývalé vedení podniku, někteří pražští politici, advokáti a kmotři. Své zážitky z policejní a advokátní praxe jsem vložil také do dvou knih, které jsem v průběhu let napsal: Advokát (2008) a Jak se zavírají tuneláři (2005).

Má advokátní kancelář poskytuje mimo jiné bezplatnou právní pomoc obětem bezpráví, které si placenou právní pomoc nemohou dovolit. A také oznamovatelům korupce (whistleblowerům). Všechny oznamovatele korupce, které jsem dosud zastupoval, se mi podařilo ochránit před šikanou či persekucí. V této činnosti hodlám pokračovat i během výkonu své senátorské funkce.

Jelikož chci ukázat, že práce politika může být transparentní, přiznávám na těchto stránkách  svůj majetek, vedu také registr lobbistů, kam zaznamenávám své schůzky se všemi lidmi, kteří se snaží ovlivnit podobu zákonů a také svůj veřejný diář.

Mou práci také můžete sledovat na Facebooku Právo s Láskou“, kde již tři roky glosuju celospolečenské dění.