O mně

Vaclav_Laska_-_foto_4.jpg

Senátorem za Prahu 5, 13 a Řeporyje jsem se stal v říjnu 2014. Kandidoval jsem jako nezávislý za Stranu zelených, KDU-ČSL s podporou Pirátů a jsem předsedou senátorského Klubu pro liberální demokracii - SENÁTOR 21. Jsem členem Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost.

Důvěra voličů mne zavazuje k tomu, abych udělal vše pro plnění svých vizí spravedlivého, právního a transparentního státu. Témata hospodářské kriminality a korupce jsem si nevybral náhodně. Obojím jsem se zabýval již jako policejní vyšetřovatel i během svého působení v Transparency International. Pracoval jsem tehdy mimo jiné na kauze krachu IPB a tunelování Harvardských fondů Viktora Koženého. Později, během své advokátní praxe, jsem prováděl prověrku smluvních vztahů pražského dopravního podniku, na jejímž základě bylo obviněno bývalé vedení podniku, někteří pražští politici, advokáti a kmotři.

Své zážitky jsem vložil také do tří knih, které jsem v průběhu let napsal: Jak se zavírají tuneláři (2005),  Advokát (2008) a Senátor (2020).

Má advokátní kancelář poskytuje mimo jiné bezplatnou právní pomoc obětem bezpráví, které si placenou právní pomoc nemohou dovolit. A také oznamovatelům korupce (whistleblowerům). Všechny oznamovatele korupce, které jsem dosud zastupoval, se mi podařilo ochránit před šikanou či persekucí. V této činnosti pokračuji i během výkonu své senátorské funkce. Poskytuji rovněž bezplatné právní poradenství občanům Prahy 5 a 13, kteří jsou bezradní při komunikaci s úřady. 

Jelikož chci ukázat, že práce politika může být transparentní, přiznávám na těchto stránkách svůj majetek, vedu také registr lobbistů, kam zaznamenávám své schůzky se všemi lidmi, kteří se snaží ovlivnit podobu zákonů a také svůj kalendář.

Mou práci také můžete sledovat na Facebooku Právo s Láskou“, kde již několik let glosuji celospolečenské dění.

Přiznání majetku

Prosazuji transparentní politiku a jsem toho názoru, že každý by měl vždy začít sám u sebe. Proto na tomto odkazu (Přiznání majetku) naleznete podrobný soupis mého majetku, který budu aktualizovat vždy na konci kalendářního roku (aktuální ke konci roku 2019).