O mně

Vaclav_Laska_-_foto_4.jpg

Senátorem za Prahu 5, 13 a Řeporyje jsem se stal v říjnu 2014. Kandidoval jsem jako nezávislý za Stranu zelených, KDU-ČSL s podporou Pirátů. V roce 2020 jsem svůj senátorský mandát obhájil - podpořen stejnými politickými subjekty, jmenován tentokrát již naším hnutím SEN 21. Jsem předsedou senátorského klubu SEN 21 a Piráti a členem senátního Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost.

Důvěra voličů mne zavazuje k tomu, abych udělal vše pro plnění svých vizí spravedlivého, právního a transparentního státu. Témata hospodářské kriminality a korupce jsem si nevybral náhodně. Obojím jsem se zabýval již jako policejní vyšetřovatel i během svého působení v Transparency International. Pracoval jsem tehdy mimo jiné na kauze krachu IPB a tunelování Harvardských fondů Viktora Koženého. Později, během své advokátní praxe, jsem prováděl prověrku smluvních vztahů pražského dopravního podniku, na jejímž základě bylo obviněno bývalé vedení podniku, někteří pražští politici, advokáti a kmotři.

Své zážitky jsem vložil také do tří knih, které jsem v průběhu let napsal: Jak se zavírají tuneláři (2005),  Advokát (2008) a Senátor (2020).

Má advokátní kancelář poskytuje mimo jiné bezplatnou právní pomoc obětem bezpráví, které si placenou právní pomoc nemohou dovolit. A také oznamovatelům korupce (whistleblowerům). Všechny oznamovatele korupce, které jsem dosud zastupoval, se mi podařilo ochránit před šikanou či persekucí. V této činnosti pokračuji i během výkonu své senátorské funkce. Poskytuji rovněž bezplatné právní poradenství občanům Prahy 5, 13 a Řeporyje, kteří jsou bezradní při komunikaci s úřady. 

Velmi se zasazuji o liberální legislativu, zejména ve vztahu ke komunitě LGBT. Dlouhodobě bojuji nejen za uzákonění sňatků lidí stejného pohlaví, ale i za to, aby tyto páry mohly adoptovat děti. Na srdci mi také leží stav životního prostředí a klimatická změna a podle toho v Senátu hlasuji.

Od listopadu 2022 jsem rovněž zastupitelem Prahy 5, kde také vedu výbor pro územní rozvoj a bezpečnostní komisi.

Jelikož chci ukázat, že práce politika může být transparentní, přiznávám na těchto stránkách svůj majetek a také svůj kalendář.

Mou práci také můžete sledovat na Facebooku Právo s Láskou“, kde již několik let glosuji celospolečenské dění.