46 - Květen 2018 – Výzva ke zrušení Senátu

Při dalším ze svých setkání s občany se prezident opětovně vyjadřoval k Senátu.

"Můj názor na Senát je krajně kritický. Senátoři to vědí a dělají všechno pro to, aby mi to vrátili různými usneseními. Ale bez ohledu na to, jak ta usnesení dopadnou, položme si otázku: Potřebujeme Senát jako odkladiště vysloužilých politiků? Potřebujeme ho jako nejdražší cestovní kancelář v České republice?" Přidal tak další do své sbírky výroků o Horní komoře Parlamentu, o které opakovaně tvrdí, že je zbytečná a měla by se zrušit. Tentokrát v reakci na nedávná usnesení senátního Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost. Svůj názor pak Zeman podpořil příkladem. "Jednou se naši senátoři vydali do Austrálie, a když tam dorazili, tak zjistili, že tam Senát neexistuje," řekl. Jenže australský parlament je dvoukomorový a Senát jako horní komoru tedy má.

Senát Parlamentu České republiky je dle čl. 65 odst. 2 Ústavy jediným orgánem, který může na hlavu státu podat ústavní žalobu pro velezradu nebo pro hrubé porušení Ústavy.

ZDROJE: https://zpravy.aktualne.cz/domaci/zeman-oznacil-australii-za-zemi-bez-senatu-i-kdyz-ho-ma-bonm/r~b74fab5a59ff11e8b8310cc47ab5f122/