Prezident Zeman v rozhovoru pro média uvedl „Na našem území se potlouká jistý člověk z Magrebu, nesmím uvést jeho jméno, který je důvodně podezřelý ze spolupráce s teroristickými islámskými organizacemi.“
Muž podle něj pocházel z Maroka, Tuniska, Alžírska nebo Libye. Zveřejnění informace podle prezidenta neohrožovalo nikoho, kromě zmiňovaného muže. Do předchozího týdne přitom po celé České republice platila přísná bezpečnostní opatření po teroristickém útoku v Berlíně a společnost tak mohla být na podobné informace velmi citlivá. Policejní mluvčí Jan Daněk k tomu uvedl „Nemám informaci, že by to bylo kvůli konkrétnímu teroristovi."
Čeští bezpečnostní experti a analytici následně kritizovali Miloše Zemana. Podle odborníků neměl informaci zveřejnit, mohl totiž muže varovat a také narušit spolupráci s jinými zpravodajskými službami čímž zvýšil bezpečnostní riziko. Někteří se navíc domnívali, že si tím chtěl prezident jen nahnat politické body. Podle jiných není jasné, zda od hlavy státu nešlo jen o dezinformaci.
Například bývalý šéf civilní rozvědky Karel Randák prezidentovo prohlášení odsoudil s tím, že jde o šíření poplašné zprávy. „Pan prezident děsí lidi, ztěžuje práci bezpečnostním složkám a chová se nezodpovědně," uzavřel Randák.
Ministr vnitra Milan Chovanec nechtěl zprávu o pohybu takového člověka komentovat. "Konkrétně tuto informaci od pana prezidenta nemohu potvrdit ani vyloučit. Pokud existuje, bude v režimu utajení." Komentovat nechtěl ani možný zdroj Zemanova tvrzení. Jednalo by se prý o spekulace. "Já opravdu nevím, z čeho pan prezident vychází. To by ode mě byla čirá spekulace, kterou si nechci vůči hlavě státu dovolit," řekl Chovanec.
Zemanovo tvrzení nechtěl blíže komentovat ani ministr obrany Martin Stropnický. „Mohu říct, že nevím o zprávě, která by se týkala toho tématu, která by vzešla od vojenského zpravodajství," uvedl jen.
V rozhovoru se prezident opřel také do v té době plánovaného Centra proti terorismu a hybridním hrozbám. Dále kritizoval činnost českých a amerických zpravodajských služeb, které podle něj nepravdivě informovaly o ovlivňování amerických prezidentských voleb ruskými hackery.
Uvedl také, že podle něj nejsou přesné informace o operacích ruských tajných služeb v České republice. „To, že ruská strana se pokoušela prostřednictvím svých serverů přesvědčit o svém pohledu na ukrajinskou krizi, je naprosto normální. Tohle dělají všechny, ani ne zahraniční zpravodajské služby, ale všechny mediální agentury na celém světě, včetně České republiky,“ vysvětlil.
Pokud informace o pohybu osoby podezřelé ze spolupráce s teroristickými organizacemi po ČR nebyla pravdivá, jedná se o potenciální naplnění skutkové podstaty trestného činu šíření poplašné zprávy podle ustanovení § 357 Trestního zákoníku. Pokud byla pravdivá, potenciální naplnění skutkové podstaty trestného činu ohrožení utajované informace podle ustanovení § 317 Trestního zákoníku.
ZDROJE: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/po-cesku-se-potlouka-clovek-spojovany-s-islamskymi-teroristy-prozradil-zeman_201701111130_pjadrny ; https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/kritika-prezidenta-nemel-to-zverejnit-cloveka-spojovaneho-s-islamskymi-teroristy-varoval_201701112013_akottova2 ; https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/nevim-z-ceho-prezident-vychazi-uklidnuje-chovanec-verejnost-pred-teroristickymi-utoky_201701111331_hmazancova