01 - Leden a únor 2013 – Prosazování možnosti jednostranně a bezdůvodně odvolat vládu

Miloš Zeman po svém zvolení prezidentem vystoupil s názorem, že by mohl jednostranně a bez dalších podmínek odvolat premiéra Petra Nečase. Uvedl, že jde o extenzivní výklad Ústavy.

Již před svým zvolením prohlašoval, že se zasadí o pád vlády a po něm doporučil co nejrychlejší odstoupení Nečasova kabinetu a předčasné volby. Přičemž uvedl, že vláda se opírá o podporu strany LIDEM, kterou však nikdo ve volbách nevolil a vláda tak nevzešla ze svobodných voleb a postrádá legitimitu. Premiér Nečas se proti výrokům ohradil a sdělil, že podobný krok prezidenta by považoval za nelegitimní ústavní puč.

Podle ústavněprávních odborníků je formulace v Ústavě skutečně vyjádřena nešťastně. Na špatnou formulaci upozornil například Jan Kysela. Ten prohlásil, že „formulace je opřena o určitou snahu stylisticky zjednodušit text a v očích některých interpretů to může vést k těmto důsledkům." Podle ustálené ústavněprávní praxe ale není možné takto premiéra odvolat. A ke stejným závěrům lze dojít i při přihlédnutí k úmyslu ústavodárce.

 

ZDROJE: https://www.e15.cz/domaci/zeman-jako-prezident-mam-moznost-odvolat-premiera-bez-podminek-954060 ; https://www.lidovky.cz/domov/necas-predcasne-volby-odmita-se-zemanem-chce-spolupracovat.A130128_185830_ln_domov_khu ; https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/rozhovor-s-pithartem-o-zemanovik.A130129_140958_domaci_jw ; https://zpravy.aktualne.cz/domaci/politika/zeman-priznal-odvolani-necase-nebude-snadne/r~i:article:770461/