51 - Říjen 2018 – Kontroverze kolem udílení státních vyznamenání

Tak jako v minulých letech, i při výročí 100 let založení Československa se udílení státních vyznamenání neslo v kontroverzním duchu. A opět se na výraz solidarity s Mikulášem Bekem rozhodla nezúčastnit řada rektorů vysokých škol.

Prezident se totiž rozhodl vyznamenat například, jak je sám svými slovy označil, „bojovníky proti ekonomickým zm*dům“. Mezi tyto „ekonomické zm*dy“ Zeman zařadil Viktora Koženého, Zdeňka Bakalu, solární barony a obchodníky zapletené do kauzy lehkých topných olejů. Proto se rozhodl vyznamenat Alenu Vitáskovou, Pavola Krúpu a Janu Lorencovou.

Miliardář Pavel Krúpa se opakovaně vymezoval proti Zdeňkovi Bakalovi. Podpořil však také finančně Stranu práv občanů před krajskými volbami v roce 2016 částkou 300 tisíc Kč. A upozornil na sebe již v minulosti, například když od někdejšího premiéra Grosse odkoupil akcie, na kterých bývalý premiér vydělal kolem 80 milionů Kč. Další z oceněných Jana Lorencová je pak známá na sociálních sítích coby častá šiřitelka dezinformačních zpráv, byť v minulosti působila jako investigativní novinářka. S Alenou Vitáskovou, někdejší šéfkou Energetického regulačního úřadu, prezidenta pojí dlouhodobě dobré vztahy. Opakovaně se jí veřejně zastával ve sporu o její odvolání z vedení ERÚ či ve věci jejího trestního stíhání (tehdy naznačil, že to mohli inspirovat solární baroni, proti čemuž se následně ohradila Unie státních zástupců, že by hlava státu neměla šířit naprosto nepodložené spekulace o možnosti objednat si něčí trestní stíhání). Vitásková byla také hostem na Zemanově prezidentské inauguraci či s ním jela na státní návštěvu do Ruska coby ředitelka nově založeného spolku, který je jako nevládní nezisková organizace registrován od 1. srpna 2018 pod názvem Institut Aleny Vitáskové a jeho cílem je „ochrana a podpora lidských práv a svobod v České republice“. V minulosti se spekulovalo o jejích vazbách na Rusko z důvodu podílu ve společnosti napojené na ruský státní Gazprom.

Mezi dalšími oceněnými osobnostmi, které vzbuzovaly kontroverze, byl například levicový básník a novinář, který získal titul zasloužilý umělec už od Gustáva Husáka za normalizace, Karel Sýs. Ten ve své tvorbě dlouhodobě kritizuje polistopadový vývoj. Pak také zbrojař Jaroslav Strnad, o kterém se hovořilo v souvislosti s porušováním zbrojního embarga EU na dovoz zbraní do Ázerbajdžánu. Jeho společnosti přispěly Zemanovi miliony korun na kampaň. Zeman ocenil například také bývalého ministra zemědělství své vlády, Jana Fencla.

ZDROJE: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/statni-vyznamenani-28-rijen-seznam-prezident-milos-zeman-2018_1810252050_lac ; https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/statni-vyznamenani-milos-zeman-rektori-vysoke-skoly_1810222030_gol ; https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/pavol-krupa-statni-vyznamenani-milos-zeman-zdenek-bakala_1810170600_pj ; https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/milos-zeman-statni-vyznamenani-jana-lorencova-28-rijen-pazsky-hrad-novinarka_1810210600_kno ; https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/alena-vitaskova-eru-statni-vyznamenani-milos-zeman-prazsky-hrad_1804151827_haf ; https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/statni-vyznamenani-2018-karel-sys-basnik-vojtech-pikal_1805261809_ako ; https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/prezident-zeman-vyznamenani-28-rijen-100-let-republiky_1810282037_pak ; https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/2513533-zbrojar-strnad-dal-dodava-do-azerbajdzanu-zbrane-posila-pres-izrael-urady-pry-o-nicem