Elektronická evidence tržeb míří do Senátu

Do Senátu míří hodně diskutovaný a ve sněmovně pořádně semletý zákon o elektronické evidenci tržeb. Nemyslím si, že bych se v Senátu zapojil do diskuze o něm neb očekávám zejména pokračování divadla vláda versus opozice. Každopádně ale budu hlasovat proti tomuto zákonu. A to ze dvou důvodů.

První jest, že ho předkládá člověk, který je vůči němu v brutálním (zcela výjimečně používám takhle silně emočně zabarvený výraz) konfliktu zájmu. V takovém konfliktu, že tomu snad může konkurovat jen vystoupení kolegy Valenty proti zákonu o hazardu. Majitel mnoha velkých firem nemůže předkládat zákon o hlídání konkurence a ještě spravovat data, která tím získá. To prostě nejde. Jen tenhle fakt devalvuje jakoukoli smysluplnou diskuzi o tom, jestli tenhle zákon je dobrý nebo ne.

Povzneseme-li se však nad něj, tak i pak docházím k závěru, že tenhle zákon bude mít malý přínos pro daňové výnosy a velkou a zbytečnou zátěž pro malé a střední podnikatele. I s ohledem na třeba zavedení pravidelných měsíčních přiznání DPH mi přijde, že se malí a střední podnikatelé stali obětními beránky. Nevím přesně čeho. Jestli touhy Andreje Babiše naoko splnit své předvolební sliby, jak zavede zákony vedoucí k lepšímu vybírání daní. Nebo prostě jako velkopodnikatel nemá tuhle obtěžující konkurenci (malé a střední podnikatele) rád. A prostě jim nakládá, co se do nich vejde. Koneckonců jako podnikatel uměl zcela tvrdě a leckdy zákeřně s malými konkurenty zatočit a likvidovat je. Tak proč bych nemohl nahlas vyslovit myšlenku, že to dělá i jako ministr.

Takže netěším na zbytečnou diskuzi v Senátu mezi vládou a opozicí o tom, co kdy kdo udělal špatně a kdo víc ublížil českým občanům. Ale jednoznačně budu hlasovat proti tomuto zákonu.


Přidejte první komentář

Pro aktivaci účtu se , prosím, podívete se do svého emailu.