Metro D – společná akciovka developera a dopravního podniku

Včera proběhlo setkání pražských senátorů s primátorkou Krnáčovou na nejrůznější témata. Já otevřel otázku výstavby metra D. Praha plánuje na výstavbu metra a především na navazující výstavbu nad zemí v okolí plánovaných stanic, založit společný podnik (akciovku) pražského dopravního podniku a vybraného developera. Do něj město a dopravní podnik vloží pozemky a jiná aktiva. Developer „know how“. A pak se budou všichni dělit o výnosy z prodeje a pronájmu pozemků.

Osobně se mi tento plán nelíbí. Společné akciovky městských firem a soukromých subjektů většinou slouží jen k tomu, aby bylo možné utajovat informace před veřejností. Toť historická zkušenost nejenom z Prahy, ale z řady českých a moravských měst.

Já se už dříve písemně ptal paní primátorky na některé věci. Proč společný podnik? A jak by měl fungovat? Jaké budou ta pravidla pro přerozdělování zisku? Kdo jej bude řídit? Nebo proč oznámení pro uchazeče na účast v akciovce bylo na úřední desce vyvěšeno jen 30 dní. Vždyť jde o věc v hodnotě desítek miliard korun. Jak může někdo připravit nabídku na účast v takové akci za 30 dní?

Na písemné dotazy se mi odpovědi nedostalo. Respektive mé dotazy byly odmitnuty. A tak jsem je zopakoval dnes při osobním jednání. Dnes jsem se dozvěděl, že o krátké lhůtě k oznámení záměru rozhodl dopravní podnik. Takže nevím proč, ale alespoň vím kdo, určil tak neuvěřitelně krátkou lhůtu u projektu za desítky miliard korun.

Na další otázky jsem už odpověď nedostal, neb prý nejsou ukončena koaliční jednání. Ale paní primátorka mě a mé pražské kolegy ubezpečila, že se všechno dozvíme včas. Před tím, než budou případné dohody a smlouvy podepsány. Tak aby ke zvolenému způsobu spolupráce mezi dopravním podnikem a developerem mohla být vedena diskuze.

Výslovně sdělila, že byť pokyny dopravnímu podniku k realizaci tohoto záměru může dát rada, ona se zasadí o to, aby projekt byl projednán a schválen celým zastupitelstvem. Bude tak dost prostoru i pro odbornou a občanskou diskuzi.

Beru to jako veřejně daný slib a budeme s pražskými kolegy a kolegyněmi senátory a senátorkami hlídat, aby byl dodržen.


Přidejte první komentář

Pro aktivaci účtu se , prosím, podívete se do svého emailu.