Navrhuji zákaz volební reklamy na billboardech

Ve čtvrtek 22.10.2015 na jednání Senátu přijde na pořad jednání i můj první návrh zákona. Chtěl bych jím dosáhnout zákazu předvolební reklamy na bilboardech. Považuji takovou politickou reklamu za zbytečnou. Voličům vlastně nedodá více informací než hezkou tvář a chytlavé heslo. A věřím, že většina lidí se rozhoduje na základě jiných předvolebních sdělení než jsou bilboardy.

Zároveň je to ale jedna z nejdražších částí předvolební reklamy. A v daném případě nelze dosáhnout omezení téhle reklamy dohodou. Protože kdyby se jí nedržel třeba jen jediný politický subjekt, získal by tím slušnou výhodou (on jediný by byl na BB vidět). A ostatní strany jsou tak nuceny jít do reklamy na BB také. Tedy nelze tenhle jev omezit jinak, než zákonným zákazem.


Návrh jsem připravoval poměrně dlouho a inspiroval se i v zahraničí. Podobnou, a vlastně i mnohem tvrdší regulaci mají například ve Francii, Belgii, Itálii a Irsku. Nevymýšlím tedy žádné novoty.


Inu uvidíme ve čtvrtek, zda budou mít kolegové podobný názor na věc. On tenhle návrh je především o hledání politické shody o tom, jak moc a které prvky předvolební reklamy chceme regulovat. Budu se snažit kolegy přesvědčit že můj návrh je rozumný a pro všechny (tedy asi vyjma provozovatelů velkoplošné reklamy) prospěšný.


Přidejte první komentář

Pro aktivaci účtu se , prosím, podívete se do svého emailu.