Pozor, Kancelář pojistitelů je zpět

Pamatujete dobu před rokem 2014, kdy Kancelář pojistitelů „vymáhala“ peníze od nepojištěných majitelů vozidel? A vůbec jí nezajímalo, zda nepojištěné vozidlo je v provozu nebo není. Prostě nejsi pojištěn, tak mi plať. Mluvit se s nimi nedalo, na argumenty a důkazy, že vozidlo je třeba dlouhodobě mimo provoz, Kancelář neslyšela. Jejich přístup byl arogantní.

Následně i Ústavní soud řekl, že pojištěné musí být jen vozidlo, které je skutečně v provozu. V roce 2014 se tedy zákon změnil. Šikana Kanceláře zmizela.

Bohužel, máme ji zpět. Skupina poslanců opět zákonem vrací Kanceláři pojistitelů právo vymáhat příspěvky od všech nepojištěných vozidel. A opět ji nebude zajímat, jestli vozidlo v provozu je, či nikoli. Opět se bude ignorovat nález Ústavního soudu. Nemáš pojištěné vozidlo? Plať. Jestli ho momentálně z osobních důvodů nepoužíváš; máš ho v dlouhodobé opravě; stojí v bazaru; na čas třeba ze zdravotních důvodů nemůžeš řídit…? Nezájem, plať.

A teď pozor. Poslanci dali Kanceláři pojistitelů ještě dárek na víc. Přímo do zákona vepsali, že majitel vozu musí Kanceláři zaplatit i náklady na mimosoudní vymáhání. Tedy fakt jsem zvědav, až někomu z vás přijde dopis, že máte zaplatit za nepojištěné vozidlo (a takový dopis je mimosoudním vymáháním), kolik si za něj Kancelář vyúčtuje.

Jsme nepoučitelní. Víme, jak náklady exekucí často převyšovaly vymáhané částky. A znovu obdobné oprávnění dáme dalšímu soukromému subjektu, Kanceláři pojistitelů. Která už navíc v minulosti prokázala, že se umí chovat naprosto bezohledně a ve své práci akcentuje jediné… maximalizaci svého zisku. A to je prostě riziko každého kroku, kdy povinnost státu svěříte soukromému subjektu.

V diskuzi v Senátu jsem k návrhu zákona vystoupil a navrhnul zamítnutí zákona. Návrh asi o deset hlasů neprošel. Je to škoda. Myslím, že jsme zase uzákonili praxi, kterou budeme za pár let či měsíců rychle „spravovat“.


Přidejte první komentář

Pro aktivaci účtu se , prosím, podívete se do svého emailu.