Zámeček za 80.000 Kč. Nekupte to.

Včera jsem na Praze 5 uspořádal piknik u skoro zříceniny zámečku Cibulka. Kdysi architektonicky nádherné a výjimečné stavbě s dechberoucí historií (v podstatě v její historii chybí jen stopa Járy Cimrmana). A krásném místě, kde mohou obyvatelé Prahy 5 odpočívat a relaxovat.

Zámeček v roce 1990 koupil od místního národního výboru za 80.000,- Kč soukromý majitel (tehdy měl hodnotu desítek milionů korun). A nechal ho zchátrat. Hrozí mu zhroucení střechy. Ztráta statusu národní památky a.... víte, co přijde dále. Na klidném historickém místě vznikne moderní hotel nebo možná komplex úředních budov. Kdo ví.

Snažím se tomu spolu se zelenými zastupiteli a místními obyvateli zabránit. Vyvinout tlak na to, aby majitel konal, nebo úspěšně provést proces vyvlastnění (nakolik ošklivě tohle slovo zní).

A aby tyhle "oficiální" postupy měly šanci na úspěch, je třeba aby odpovědné instituce i pan majitel v zádech cítili tlak. Tlak veřejnosti, tlak médií. Že se o věc zajímají. Že budou jednotlivá rozhodnutí číst, že budou chtít znát odůvodnění. Že se budou ptát "jak" a "proč".

Proto tenhle piknik, na který přišlo na padesát místních, včetně architektů či odborníků na historii či umění. A přijela i Česká televize.

No a protože šlo o "vyvíjení tlaku" a o zelených se říká, že jsou mírumilovní sluníčkáři, tak jsem si na pomoc vzal i pirátského rafana Ivana Bartoše.


Přidejte první komentář

Pro aktivaci účtu se , prosím, podívete se do svého emailu.